З огляду на попередні публікації інтерактивного проекту «Сім чудес Нікопольщини», розпочатого газетою «Проспект Трубників» 15 грудня минулого року, де вже були представлені або пам’ятки церковної архітектури (Церква Різдва Пресвятої Богородиці та Свято-Преображенський собор), або природно-ландшафтні об’єкти (Токівський або Шолоховський каскадний водоспад на річці Кам’янці та цілющі джерела поблизу Марганця та Борисівки), сьогодні в якості кандидата на включення до списку справжніх нікопольських див ми представляємо досить незвичного «кандидата». Це не будинок, не скульптура і не курган, а реліквія національного масштабу, що не має ціни… Та й вік має поважний – 15 жовтня цього року їй виповниться 265 років!
Хтось заперечить: все в цьому світі має доларовий еквівалент. Взагалі-то так. І люди на, якщо її розкласти на атоми та хімічні елементи, теж коштує не так вже й дорого – десь $300–400.
Проте чи вартий такої ціни, скажімо, вчений, знаний спортсмен, поет, художник, Нобелевський лауреат? Ось і наш раритет має таку непохитну славу серед козаків та їх нащадків, таку відомість, приховану силу, «намоленість» та святість, що навряд чи її можна навіть подумки оцінювати грішми. Отже, йдеться про Ікону ставротеку Війська Низового Запорозького, яка зберігалася спочатку у Покровській Січовій церкві, в середині XVIII сторіччя – в Новій Запорозькій Січі, а з 1783 по 1926 роки – в Нікопольській Святої Покрови Божої Матері соборній церкві.
Досить сказати, що її було включено в якості одного з центральних експонатів виставки «Шедеври сакрального мистецтва України XVI–XVIII століть», яка була представлена на Великому Антикварному Салоні у грудні 2010 року. Цей раритет, який можна порівняти за своєю цінністю хіба що з різницею Києво-Печерської лаври, був експонований у кубі з броньованого скла.
Для багатьох читачів саме слово «ставротека» є незвичним та незрозумілим. Нічого дивного: не таке воно вже й широко вживане. Більш зрозумілим стає зміст козацької ікони, коли ми звернемося дословників та «розкладемо» слово staurotheke, що має давньогрецьке походження, на частини: stauros – «хрест» і theke – «сховище». Тобто іконаставротека – це релікварій, ларець для зберігання часток Св. Хреста – «Чесного Древа». За часів Середньовіччя такі релікварії робили у вигляді хреста, найчастіше з древна, яке було оздоблене позолоченим сріблом зі вставками – дробницями з емалі та дорогоцінного каміння. На зворотньому боці або в спеціальних ємкостях– потаємних ковчежцях – зберігалися святі реліквії. Інша назва таких ікон – хрест мощевик. Ставротеки виробляли також у формі ларців з рельєфним зображенням хреста на кришці.
Але повернемось до нашої ікони. На Нікопольщині за часів розташування тут п’яти із семи найвідоміших Січей (XVI–XVIII ст.), що були воєннополітичними центрами християнської козацької республіки, особливе місце в житті козацтва посідала православна церква – важливий об’єднуючий фактор у боротьбі волелюбних українців проти загарбників. Її головний осередок – Січова Святої Покрови Божої Матері церква, що знаходилась під особливою опікою як кошової старшини, так і всього Війська Запорозького. Вкладались значні кошти не тільки на її будівництво, а й на інші козацькі храми на землях Запорожжя, на їхнє внутрішнє оздоблення та придбання культових предметів.
Військо Запорозьке Низове мало церковну ставропігію (автономію), знаходилось під зверхністю Вселенського Константинопольського патріарха і рішення свого Коша ставило вище влади Київського митрополита, Межигірського архімандрита та власного церковного начальства.
Однією з найбільш визначних культових предметів Січової Святої Покрови Божої Матері церкви була ікона ставротека Війська Запорозького Низового, що була створена у 1747 р. й збереглась до нашого часу, переживши за чверть тисячоліття не одну війну та соціальний катаклізм. Ікона-ставротека є сховищем Хреста. Її основою є срібна масивна овальна пластина – таблиця, в центрі якої вмонтований різьблений кипа рисовий хрест. І хрест, і таблиця двобічні, розраховані на огляд довкруги.
Ікона є вкладною і датована 1747 роком, про що свідчить різьблений напис кириличним шрифтом по периметру із зворотньої сторони: «Сия тяблица до Храму Покрови прчия БЦИ сооружена коштом Всего Войска Запорозкого а старанием ктитора Павла за Атамана Кошового Павла Козилецкого 1747 году мця октобрия 2 дня».
Кипарисовий хрест складений з барельєфними різьбленнями 19х12 см. Частини хреста склеєні. На лицьовій стороні ми бачимо розп’яття Господнє із знаряддями катувань. На перехрестях у медальйонах з крученої виноградної лозини з гронами – сюжети про Христові страсті: моління про чашу, несення Хреста, чаша Господня з Божою Матір’ю та Іоанном. У деяких медальйонах різьблені написи по сюжету. На зворотній стороні зображення Богородиці з Богонемовлям у лівій руці, в медальйонах – Богородичні свята: Благовіщення, Різдво Богородиці, Введення до Храму, Різдво Христово також з різьбленими написами.
Вкладний Хрест вважається видатним витвором українського бароко. Ймовірно, його автором у 30-х роках XVIII століття був київський майстер. У Хреста зберігається свята частка Хреста, на якому був розп’ятий Іісус Христос. Про це свідчить напис «У сем кресте животворящее древо». За переказом, частку хреста для розп’яття було подаровано Війську Запорозькому Низовому Ієрусалимським патріархом у 1710–20-х роках.
По обидві сторони від хреста є різьблені зображення біблейських образів. На лицьовій стороні – зображення над Хрестом Святого Духа у вигляді голуба та віялопроменів, що розходяться із хмар. У підніжжя Хреста ліворуч – Марія та Марія Магдалина, праворуч – Святий Іоанн Богослов, внизу – янгол, що сидить на Гробі Господнім. По обидві сторони від Хреста – хмарні Херувими (по три з кожного боку).
На зворотній стороні у тому ж порядку: зверху – у хмарному сегменті Бог-Отець, нижче ліворуч – цар Костянтин і його мати Єлена, праворуч – Святий Макарій, під Хрестом – Святий архістратиг Михаїл і зображення трьох хмарних Херувимів ліворуч та праворуч від Хреста. Хрест з лицьової сторони іконної пластини має срібну позолочену оправу, яка по периметру прикрашена золотими, червоними та безбарвними стразами. В центрі перехрестя є припаяними променеві кутові накладки із срібла по дев’ять променів у кожній. На променях в гніздах розташовані бірюзові і безбарвні стразові вставки.
Після знищення Російською імперією Війська Запорозького Низового його Січова СвятоПокровська церква була пограбована російським військом, проте ікона ставротека дивом зберіглася для нащадків . У березні 1783 р. частина культового начиння із Січової церкви була передана до Нікопольської Свято-Покровської церкви. У 1926 році ікона-ставротека була передана із церкви до Нікопольського народного музею витончених мистецтв. І з тих часів і донині вона включена до Державного музейного фонду України як національна реліквія українського народу та його держави, що засвідчили експертні оцінки фахівців Дніпропетровська та Києва. Аналогів ікони-ставротеки до цього часу не виявлено, що дає підставу вважати її насправді унікальною пам’яткою козацької доби України.
Де подивитись? З 1926 року ікона ставротека зберігається та експонується у Нікопольському краєзнавчому музеї. Наприкінці минулого сторіччя ікону передавали до Дніпропетровського історичного музею ім. Яворницького для вивчення та реставрації. Від віку та кадильного диму ікона вкрилася патиною. Гроші на реставраційні роботи збирали, зокрема, прихожани Спасо-Преображенського собору та представники козацького товариства Нікопольського району «Військо Запорозьке Низове Українського козацтва». В 2005 році відреставрована ікона повернулася до музею. Ікона зазвичай бере участь у хресних ходах, хоча поважний вік цієї реліквії навряд чи дозволяє витримувати їй гарячі сонячні промені та перепади температур. Будемо молитися, щоб ікона як можна довше витримувала і це…
Мирослав Жуковський
Джерело: ntm.net.ua