Шляхи до подолання труднощів

Шляхи до подолання труднощів

Сьогодні, у час значних можливостей та райдужної перспективи успішної реалізації молодецького потенціалу, батьки важко працюють, щоб їх діти мали краще майбутнє, забезпечуючи всім необхідним для навчання. Крім шкільної форми, учнівського приладдя, створення комфортних умов у класах і шкільних приміщеннях, сучасним батькам доволі часто доводиться витрачатися на безліч репетиторів з різних предметів. Чи справді це необхідно для успішного опанування шкільної програми? А може, додаткові заняття – невиправдана розкіш для пересічних батьків?
В тандемі з педагогом батьки можуть багато...

Деякі батьки надто переймаються непоказними досягненнями своїх чад – учнів початкової школи, поспішають звернутися за допомогою у навчанні до професіоналів. Досвідчені вчителі впевнені, що не слід цього робити при перших же труднощах, особливо – у «першачків». Адже причин того, що дитина не встигає з окремого предмету, може бути безліч: адаптація до нового середовища, зміна психологічного і фізичного навантаження, погане засвоєння окремої теми, неуважність тощо. Навіть такі фактори, як особливості темпераменту або склад розуму можуть стати причиною невдачі. Покращити результати навчання допоможуть підвищена увага батьків до проблемного питання та систематичні заняття з предмету. На практиці виявляється, що навіть тим дорослим, які не володіють академічним рівнем знань, досвіду достатньо, щоб допомогти у навчанні учню початкових класів. Не буде зайвим звертатися за консультаціями і порадами безпосередньо до класного керівника. Якщо проблема не вирішується традиційними способами, і предметник наполегливо радить звернутися по допомогу – час шукати репетитора.

Частіше, ніж учні початкових класів, до послуг репетиторів вдаються школярі середньої та старшої ланки. Не лише за тим, щоб «підтягнутись» з предмету, а й нерідко – з метою вийти за рамки шкільної програми.

Особливу потребу у додаткових заняттях мають випускники, адже скласти ЗНО, за результатами якого зараховують до «вишів», справа не з легких. Програма, за якою побудовані завдання, передбачає перелік тем, які вивчалися з 5 по 11 клас. Тестові питання різного рівня: від обрання однієї правильної відповіді із запропонованих до творчих робіт. Обсяг матеріалу – величезний, а якщо врахувати, що школа знімає з себе зобов’язання з організації та відповідальність за підготовку до ЗНО, оскільки воно прирівнюється до вступних екзаменів до вищих навчальних закладів, то самостійна підготовка часто може виявитися неефективною.

Складність полягає і в тому, що деяким випускникам одночасно доводиться готуватися відразу до 4 іспитів (максимальна кількість предметів, за якими можна скласти тести, обирається із 14 запропонованих до вибору).

Отже, 5 березня завершилася реєстрація бажаючих взяти участь у зовнішньому незалежному оцінюванні 2014 року. Станом на останній день реєстрації у державі проходити тестування виявили бажання 250 430 молодих людей. Перший етап підготовки до ЗНО завершено, майбутні абітурієнти почали отримувати запрошення на проходження випробувань.

Другий етап – запорука успіху, адже це безпосередня практична підготовка з предмету. Учні з високим рівнем знань та самоорганізації, які систематично займаються самоосвітою, з легкістю виконують творчі роботи будь-якого рівня складності, мають високі показники шкільного оцінювання, неодноразово проявляли себе на предметних олімпіадах, можуть впоратися на цій стадії і самотужки. Тому ж, хто вирішив, що без допомоги не обійдеться, слід замислитися над тим, де її шукати.

Навчальні заклади, для вступу у які і знадобиться сертифікат з результатами успішної здачі ЗНО, пропонують власні курси з підготовки. Як правило, на таких заняттях готують до складання тих предметів, сертифікати з яких вимагає приймальна комісія. Подібні послуги пропонують і приватні центри розумого та культурного розвитку. Всього за декілька місяців організатори обіцяють підготувати абітурієнта до випробувань. Плюс – гарантована висока кваліфікація викладачів, економія коштів, адже до «комплекту» входить, в основному, 2-3 предмета на вибір. Мінус – виключення індивідуального підходу до учня, врахування його можливостей та рівня підготовки, адже у групі – від 10 до 25 слухачів.

Якщо рішення було прийнято на користь індивідуального педагога, то не слід звертатися до першого ліпшого. Ідеальний варіант – рекомендація від вдячних учнів, які нещодавно змінили статус абітурієнта на студента. Якщо ж такої можливості немає і доведеться шукати наставника за оголошенням, то поцікавтеся не лише його дипломом з вищою освітою за фахом, але й досвідом роботи. Особливо він цінний саме у репетиторській справі.

Домовтесь про пробне заняття. Не соромтесь ставити питання про методику підготовки, вимоги. Важливим є контакт учня з вчителем. Обов’язково після перших уроків поцікавтесь: чи зрозуміло пояснює вчитель, чи справедливі у нього вимоги, чи корисний для дитини такий досвід, чи ефективно використовується відведений час, як організоване робоче місце тощо. Така інформація дозволить скласти враження про професійні якості педагога, зрозуміти, чи знайшов він підхід до учня, адже відсутність спільної мови містить ризик лишитися можливості досягти позитивного результату в опануванні науки.

Ціна питання

Задоволення отримання знань – не з дешевих. Заняття на курсах з трьох предметів обійдуться приблизно у 150–200 грн. на місяць (з відвідуванням раз на тиждень). Труд індивідуального викладача (в середньому по Нікополю) коштуватиме від 25 до 70 грн. за годину. Найдорожче обійдеться підготовка до складання тестування з іноземної мови та української мови і літератури. Обов’язковий тест з української мови і літератури містить дві частини відповідно, тому і займатися треба по кожному предмету окремо, що спричиняє додаткові витрати. Неважко підрахувати, що, в середньому, на потужну підготовку до ЗНО родина випускника витрачає 250 грн. на тиждень.
Коли «стартуємо»?

Коли починати готуватися? Півроку тому! Ідеально було б розпочати заняття з початку навчального року. Систематичні уроки протягом навчального періоду дозволять повагом повторити матеріал всієї шкільної програми, розібрати і вивчити теми, які викликають складності у сприйманні, ознайомитись з типологією майбутніх завдань, виробити навички з їх виконання, опанувати методику опрацювання творчих робіт. Все це дозволить, крім знань, отримати впевненість у своїх силах, навчитися раціонально розподіляти час впродовж виконання роботи, що також має значення. Вчитель, який обіцяє дивовижний результат за короткий термін часу, повинен насторожити. Отримання знань, набуття умінь і навичок – довготривалий процес.

Якщо думка про підготовку до випускних іспитів прийшла до вас лише нещодавно, то часу на роздуми зовсім не залишилось. Треба терміново братися до роботи! Професійний педагог, по-можливості, виявить і допоможе ліквідувати «прогалини» у знаннях учня.
Іспит на батьківство

Роль батьків у підготовці до іспитів не менш важлива, ніж педагога. Цікавтеся, як триває навчальний процес, після кожного заняття перевіряйте записи, слідкуйте, щоб дитина виконувала домашні завдання. Спостерігайте: чи працює вона над письмовими роботами, чи читає книжки, підручники. Спілкуйтеся з викладачем, запитуйте про труднощі, які виникають, успіхи, прогнози, реагуйте на зауваження, прохання тощо.

Квиток у доросле життя

Третій етап – складання ЗНО. Якщо перші два етапи успішно завершені, то залишається з’явитися вчасно до місця проведення тестування, максимально скористатися власними знаннями і можливостями, і згодом отримати довгоочікуваний студентський квиток.

ЕКСПРЕС-ОПИТУВАННЯ

А як ви готуєтесь до ЗНО-2014?

zno_tereshenko1. Алёна ТЕРЕЩЕНКО, ученица 11-а класса СШ № 9:

– В этом году мне пришлось обратиться за помощью для подготовки к ВНО к преподавателям сразу по 4 предметам: истории Украины, английскому и украинскому языкам и географии. Очень благодарна родителям за то, что предоставили мне такую возможность! Вероятно, подготовиться к экзаменам можно и самостоятельно, но рисковать не хочу. Подача материала репетиторами существенно отличается от школьного преподавания. Темы изучаем более углублённо, если есть необходимость, репетитор многократно объяснит то, в чём не удалось разобраться сразу. Причём, доступными способами, ведь, на то они и индивидуальные занятия. Считаю такое обучение эффективным. Очень сложные тесты по английскому языку, потому от помощи по этому предмету отказалась бы в последнюю очередь. 

zno_davrish

2. Ольга ДАВРЫШ, ученица 11-а класса СШ № 9:

– К ВНО готовлюсь усиленно. В школе тоже помогают, но этого недостаточно для успешной сдачи экзаменов. В будние дни хожу к репетиторам, а в выходные – ещё и курсы посещаю. Стараюсь учить всё, что задают преподаватели, прислушиваюсь к их советам. Для меня очень важно, чтобы наставник был добрым, понимающим и, конечно, требовательным, но – в меру. Если честно, то во многом при сдаче экзаменов буду рассчитывать на удачу, хотя, надеюсь, что и логика не подведёт. 

zno_dimchenko

3. Олег ДЫМЧЕНКО, ученик 11 класса СШ № 19:

– ВНО буду сдавать по трём наукам. С середины осени занимаюсь с двумя репетиторами. Потребность в дополнительных занятиях зависит от уровня школьного преподавания предмета. Не люблю, когда заставляют учить. Сам знаю, что именно для меня важно и нужно, потому без лишнего давления выполняю все задания и рекомендации репетиторов. Систематическая заблаговременная подготовка придаёт уверенности в собственных силах. 

 

zno_levonkov4. Єгор ЛЕВОНЬКОВ, учень 11 класу СШ №13:

– До ЗНО готуюсь завчасно. Займаюсь з репетиторами, як і 80% учнів нашого класу. Викладачів шукали різними шляхами: у власній школі, за рекомендаціями та оголошеннями, але рівнем допомоги, який вони мені всі надають, цілком задоволений. Звичайно, що значну увагу з початку року у школі приділяю тим предметам, з яких складатиму іспити, намагаюся нічого не пропускати, сумлінно виконувати домашні завдання. Думаю, на результат тестування можуть дещо вплинути хвилювання і незнайома атмосфера, оскільки оцінювання відбуватиметься не у рідній школі.

 5. Сергій, абітурієнт (фотографуватися відмовився):

– Цього року втретє складатиму ЗНО з української мови. Не міг і уявити, що це випробування стане таким непосильним завданням. У випускному класі складав, як і всі однолітки, екзамени, розрахунок робив, скоріше, на удачу, ніж на знання. За результатами ж виявилося, що прорахувався. Мені не вистачило балів для вступу до «вишу» саме з української мови, всі інші предмети склав доволі успішно. Минулого року, незважаючи на те, що ходив на курси, – знов невдача. Цього року з осені займаюся з репетитором, сподіваюся, що опаную українську, адже так хочеться нарешті стати студентом!

 

Підготувала Оксана ЛИМАР.


 Источник: НТМ

Читати попередню

Почала працювати «Клініка, дружня до молоді» ВIДЕО

Читать наступну

Спасать проспект бесплатно вызвался городской бизнес

Останні новини

Каталог підприємств Нікополя

+ Додати підприємство