Нікополь – край 5-ти Січей, які розташовувались на його території у часи козацтва. І цей факт поступово підтверджується. Нещодавно представники наукової частини Нікопольського краєзнавчого музею знайшли докази розташування Базавлуцької Січі на території села Капулівка. Про свою знахідку пошуковці розповідали місцевим журналістам під час прес-конференції.
Під час свого вступного слова заступник міського голови Ольга Коник підкреслила, що це дуже важливий факт, який ще раз підтверджує історичний статус Нікополя, як Першої Гетьманської столиці. Подякувала всім, хто був причетний до цього важливого відкриття.
Більш докладно про пошукову операцію розповів заступник директора краєзнавчого музею Мирослав Жуковський. Саме він займався теоретичним підґрунтям факту розташування Базавлуцької Січі та території села Капулівка Нікопольського району, а також брав безпосередню участь у пошуках. Експедиція у складі представників наукової частини краєзнавчого музею, до яких приєднались небайдужі представники громадськості: Валерій Бєлкін, В’ячеслав Крохмаль, Володимир та Олександр Шваркови та Дмитро Бут, вирушили на пошуки скарбу козацької доби. Говорять, що дуже багато часу витратили на підготовку до експедиції бо рішуче були налаштовані відновити історичну справедливість. Що й було підтверджено знахідками пошуковців.
Іржава козацька підкова та шляпка корабельного цвяха першої половини XVII ст., а також фрагменти кераміки – ось докази, які 400 років пролежали на дні Каховського водосховища в районі селища Капулівка. Саме вони свідчать про те, що наприкінці XVI - початку XVII століття на цьому місці розташовувався острів, на якому базувалась Базавлуцька Січ. Присутні мали змогу на власні очі побачити ці артефакти та відчути подих козацької доби.
За словами Мирослава Жуковського, три Січі, які розташовувались на території Нікопольщини вже затоплені, але 2 ще залишаються і дають простір для подальшої роботи. Особливо з цього року, коли міською радою було прийнято перспективну Програму по розвитку туризму та збереженню культурної спадщини Нікополя. Нікополю зараз необхідно відновлювати свій історичний статус, аби на державному рівні було визначено1639-ий роком заснування нашого міста, як Першої Гетьманської столиці. Тому, за ініціативи керівника міста Андрія Фісака, в цьому напрямку вже у 2015 році зроблено вагомі кроки.
Про досягнення цього року розповів радник міського голови Олег Фельдман. Так, на загальноміському рівні було започатковано козацьке свято на честь обрання Богдана Хмельницького Гетьманом, яке тепер стане традиційним. Для школярів організовуються пізнавальні екскурсії місцями козацької слави Нікополя та видаються посібники з історії козацького краю.
Начальник відділу з питань культури, сімї та молоді Лариса Білоцерковська додала, що у цьому році було підписано протокол про співпрацю між керівниками Нікополя та Нової Каховки у напрямку розвитку туризму. Адже саме на території сучасної Нової Каховки розташовувались 2 останні Січі. Поєднавши історичний потенціал обидва міста зможуть відкрити святині козацької доби не тільки для всієї України, а й для іноземних гостей.
Джерело: Прес-служба міської ради