Харчування дітей – питання і просте, і складне одночасно. Кожен знає про необхідність збалансованого харчування, про важливість різноманітності меню та дотримання правил приготування страв. Багато хто прагне цих правил дотримуватися, принаймні, коли мова йде про дітей дошкільного віку. Але життя вносить свої корективи...
Важливе значення має організація харчування дітей, забезпечення продуктами натурального походження з високою харчовою і біологічною цінністю, формування у шкільні роки відповідального ставлення дітей до власного здоров’я та вироблення навичок здорового способу життя, формування культури харчування з ранніх дитячих років.
В останні роки все більше з’являється продуктів, які наближені до натуральних, не містять поживних та корисних для ростучого організму речовин. Особливо це стосується сухих сніданків, чіпсів, сухариків, кетчупів, газованих напоїв та інших продуктів, які не є життєво необхідними, не компенсують фізіологічні потреби дитячого організму, а є шкідливими для здоров’я.
Систематичне вживання дітьми натщесерце продуктів, до складу яких входять барвники, консерванти, підсолоджувачі, посилювачі смаку, викликає подразнення слизової оболонки шлунку, сприяє розвитку цілого ряду захворювань. За даними статистики у структурі захворюваності дітей патологія органів травлення знаходиться на другому місті, за останні 20 років показник її поширення збільшився майже вдвічі.
У щоденне меню дитини обов’язково мають входити: білки, вуглеводи, жири, які легко засвоюються, вітаміни, мінеральні речовини (кальцій, фосфор, магній та інші).
Практично усі вищезгадані речовини, необхідні у раціоні дошкільника, містяться у молочних продуктах. Але не варто включати в щоденний раціон дитини глазуровані сирки, йогуртові продукти тривалого терміну зберігання. У даній ситуації абсолютно справедливо зауваження: чим простіше, тим краще. Звичайне молоко, кефір, ряжанка, натуральні йогурт, сир та вершкове масло – ось що потрібно вашому малюку. Проте, при їх купівлі обов’язково перевіряйте термін придатності та склад продукту. У харчуванні дітей не використовуються знежирені молочні продукти, за винятком особливих ситуацій, коли це призначено лікарем: для розвитку мозку абсолютно необхідний холестерин. Маргарин можна використовувати тільки для випічки і, звичайно, не кожен день. Для приготування бутербродів застосовуються сир, натуральне вершкове масло, ікра, скибочка малосольної червоної риби.
У раціоні сучасної дитини не повинно бути ковбаси та сосисок. Замість ковбас можна в домашніх умовах готувати їх замінники: запекти у фользі свинину чи яловичину, приготувати рулет з фаршу з яйцями або зеленню. Це буде набагато смачніше і корисніше. На їх приготування потрібно зовсім небагато часу. Гастроентерологи радять виключити з меню дитини печінку і фабричне м’ясо, так як воно насичено безліччю хімічних сполук, містить антибіотики і гормоноподібні речовини. По можливості купуйте дитині м’ясо домашніх тварин та птиці, бажано в одного і того ж продавця.
Продукти рослинного походження містять клітковину, що сприяє очищенню кишечника. Каші, овочі і фрукти багаті мінеральними речовинами, вітамінами і мікроелементами, необхідними для правильного росту і розвитку дитини. Досить складно забезпечити дітей якісними фруктами та овочами, якщо вони не вирощуються власноруч. В даному випадку продукти рослинного походження необхідно купувати на ринках, найбільш безпечні овочі та фрукти – місцевого виробництва. Не купуйте дітям ранні овочі та фрукти, так як вони містять значну кількість нітратів та пестицидів. При покупці привізних овочів та фруктів обов’язково очищайте їх перед вживанням – більшість шкідливих речовин накопичується в шкірці.
Пам’ятайте! Перегодовування, непомірне вживання солодощів, м’яса і жирної їжі, неякісне харчування – причини багатьох бід, в тому числі цукрового діабету, ожиріння і гіпертонії. Подбайте про майбутнє здоров’я ваших дітей вже зараз – навчіть їх правильно харчуватися!
Бажаю здоров’я Вам і Вашим дітям.
О. Ю. МЕРКУЛОВА,
головний спеціаліст санітарно-гігієнічного відділу Нікопольського міськрайонного Управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області.
Источник: НТМ