Володимир Чернишов, головний спеціаліст відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Нікопольського місцевого центру з надання БВПД.
Затоплення квартири – один із головних ризиків мешканців багатоквартирних будинків, якому може піддатися кожен і який неможливо передчасно запобігти. Залиття квартири здатне зіпсувати меблі і дорогі речі, звести до нуля хороший ремонт. А якщо залиття відбувається з носіїв гарячої води, то ще й заподіяти шкоду здоров’ю. Причини затоплення можуть бути найрізноманітнішими – від незакритого крану до серйозної поломки чи прориву.
Якщо домовитися з винуватцями «потопу» не вдається мирним шляхом, необхідно звертатись до суду з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди при залитті квартири.
Що потрібно робити у випадку залиття квартири?
Перший крок. Для визначення винуватця затоплення квартири необхідно зафіксувати сам факт затоплення. Для цього необхідно звернутися до управляючої компанії з обслуговування будинків (колишні ЖЕКи) і запросити інженера або фахівця для складання спеціального акту. Акт складається у трьох примірниках – для сторін інциденту і для адміністрації установи. При складанні акту необхідно запросити власників (наймачів) квартири, з якої відбувається затоплення. Акт може бути довільної форми, однак у ньому в обов’язковому порядку має бути зазначено: дата складання акта, адреса квартири, попередня причина затоплення. Якщо встановити причину затоплення неможливо, в акті вказується про необхідність проведення спеціальної експертизи. Також в акті необхідно вказати: детальний опис всіх пошкоджень і збитків, завданих через залиття; підписи всіх осіб, які брали участь в огляді квартири; печатка установи, під юрисдикцією якої знаходиться будинок; примітки як потерпілого, так і того, хто завдав збитки, якщо такі є, або якщо сторони вважають акт не повними.
Встановлення джерела затоплення – ключовий момент у справі, адже тільки виявивши джерело, можна знайти винного в інциденті. В залежності від того, на кому лежить відповідальність за обслуговування і експлуатацію інженерних систем, з яких відбулось залиття, винним в ситуації може виявитись як неуважний сусід зверху, так і адміністрація установи (ЖЕК, ОСББ чи інша управляюча компанія).
Другий крок. На думку деяких фахівців, ще до суду має сенс провести незалежну експертизу, за свій рахунок, яку необхідно замовити в організації, що спеціалізується на складанні проектно-кошторисної документації і має відповідну ліцензію. Безумовно, висновки такої експертизи будуть мати більшу вагу ніж самостійні приблизні розрахунки, однак існує ризик, що протилежна сторона клопотатиме перед судом про проведення ще однієї експертизи вже в рамках судового провадження. Якщо така експертиза буде призначена судом, її висновки будуть мати для суду набагато більшу силу і витрати, понесені на «досудову» експертизу, можуть виявитися марними.
Таким чином, для подачі позову до суду про відшкодування шкоди, заподіяної затопленням квартири, в наявності необхідно мати наступні документи: акт про затоплення квартири, бажано з інформацією про причини затоплення; документи, що підтверджують право власності або володіння квартирою; висновок експерта про розмір збитку.
Що необхідно довести в суді при затопленні квартири?
Першим правовим питанням є визначення винуватця затоплення. Його можна знайти, встановивши причину. Наступним значимим з юридичної точки зору завданням, є оцінка шкоди, яка підлягає відшкодуванню. Варто знати, що ці питання є доволі суперечливими, для їх вирішення потрібно залучати спеціалістів. Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України шкода, принесена власності фізичної (та юридичної) особи повинна бути відшкодованою в повному обсязі особою, яка її спричинила. Статтею 383 Цивільного кодексу України з урахуванням обставин справи, суд за вибором потерпілого може зобов’язати особу, яка спричинила збитки, відшкодувати їх в натуральному вигляді (тобто відремонтувати зламану річ чи зробити ремонт в затопленому приміщенні), або відшкодувати втрату в повному розмірі матеріально.
Інколи справжню причину залиття може визначити тільки спеціаліст або експерт. Він також може допомогти вирахувати приблизну вартість відновлювального ремонту квартири або кімнати. Фахівцем встановлюється вартість приміщення, ремонту та постраждалих меблів, побутової техніки до залиття. Це необхідно для визначення ціни позову. При цьому, потрібно мати на увазі, що оціночна вартість житла або постраждалого майна може бути оскаржена на суді відповідачем. В такому випадку судом додатково призначається оцінка та експертиза (будівельно-технічна та товарознавча). Тому особі, яка постраждала від залиття, необхідно не поспішати з ремонтом та не викидати пошкоджені залиттям речі. Але як правило, вартість шкоди при оцінці працівником установи чи іншої управляючої компанії може бути неточною, адже ним не провадиться експертна оцінка при підрахунках. У цьому випадку варто провести будівельно-технічну (оціночно-будівельну) експертизу на встановлення розміру матеріального збитку, завданого власнику квартири. Основне питання, яке має ставитися перед експертом: яка вартість матеріального збитку, завданого діями сторонніх осіб (залиттям сусідами з верхнього поверху) власнику квартири чи кімнати?
Окрім матеріальної шкоди, Ви маєте право на заявленнядо суду вимоги компенсації спричиненої Вам моральної шкоди Якщо частково або повністю ремонтні роботи після затоплення Вами уже проведені, зберігайте чеки та квитанції, отримані при придбанні будівельних та інших ремонтних матеріалів, – всі вони також будуть доказами в суді в обґрунтування розміру понесеної Вами шкоди.
Якщо залиття було настільки великим, що пошкоджені меблі та техніка, не зволікайте з проведенням товарознавчої експертизи, яка зможе надати обґрунтований розрахунок збитків у цьому напрямку.
Окрім матеріальної шкоди, Ви маєте право на заявлення до суду вимоги компенсації спричиненої Вам моральної шкоди, аргументуючи тим, що зазнали душевних страждань у зв’язку з протиправною поведінкою щодо Вас винуватця затоплення (тобто не бажає добровільно відшкодувати шкоду, ігнорує Ваші правомірні вимоги про таке відшкодування), а також душевних страждань у зв’язку із знищенням чи пошкодженням Вашого майна, що, можливо, призвели до погіршення стану Вашого здоров’я або членів сім’ї.
За більш детальною інформацією з даного питання та інших правових питань ви можете звернутись до Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги.
Безоплатна юридична допомога
З 1 липня 2015 року Нікопольський місцевий центр з надання безоплатної правової допомоги відкрив двері для жителів місцевих громад міст Нікополя, Покрова, Марганця, Нікопольського та Томаківського районів. В Нікополі центр працює за адресою: вул. Івана Богуна, 9.
Місцевий центр є посередником між громадянами і адвокатами та допомагає людині реалізувати гарантоване Конституцією право на юридичну допомогу. Тож навіть за відсутності коштів кожен громадянин може отримати захисника, роботу якого оплачує держава. Користуватися послугами центру можуть усі, кому потрібна правова допомога.
Нікопольський місцевий центр з надання безоплатної правової допомоги – це державна установа, діяльність якої направлена на забезпечення доступу громадян до безоплатної первинної правової допомоги та вторинної правової допомоги. Безоплатна первинна правова допомога охоплює такі види правових послуг, як надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, складання документів правового характеру (окрім процесуальних). Ми допомагаємо у вирішенні питань, які стосуються сімейних, житлових, трудових, спадкових правовідносин, оскарження незаконних дій та бездіяльність комунальних служб та підприємств тощо. До кожного, хто звертається до нас, – індивідуальний підхід!
Під час виконання функцій з надання безоплатної правової допомоги центри взаємодіють із судами, органами прокуратури та іншими правоохоронними органами, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб’єктами надання безоплатної правової допомоги, органами адвокатського самоврядування, громадськими об’єднаннями.
Нікопольський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги обслуговує міста Нікополь, Марганець, Покров, Нікопольський та Томаківський райони.
Якщо Вам потрібна якісна правова допомога, звертайтеся до нас за адресою: м. Нікополь, вул. Івана Богуна, 9, тел.: 687-523, 687-540, (066) 177-37-74, номер гарячої лінії: 0-800-213-103.
Жителі місцевих громад можуть звертатися за місцем мешкання, а саме:
«Марганецьце бюро правової допомоги»: м. Марганець, вул. О. Кошового, 4; тел.:5-10-06;
«Покровське бюро правової допомоги»: м. Покров, вул. Героїв України, 13; тел.: 6-65-08;
«Томаківське бюро правової допомоги»: смт. Томаківка, вул. Лесі Українки, 41; тел.: 3-14-22.
Джерело http://ntm.net.ua