Кілька днів тому у розмові з нікпольським депутатом Павлом Андрощуком зачепили тему патрулювання вулиць. Павло Олександрович розповідав, як у невеличкому польському містечку його з групою дітей зупинив поліцейський патруль, цікавився метою прогулянки і таке інше. Ми з депутатом лише з сумом констатували, що у нас подібної уваги до порядку на вулицях від поліцейських годі й чекати.
І буквально наступного ж вечора патруль нікопольської поліції зупинив одну мою 12-річну знайому, що саме верталася додому з концерту. Поцікавилися, чому так пізно і чи все добре. Звичайно, після цього неабиякого як для мене випадку закортіло дізнатися, що відбувається у нашій поліції. Це такий виняток з правил чи й дійсно тепер патрулювання на нікопольських вулицях буде здйснюватися більш ретельніше та уважніше? За роз’ясненнями я зверулася до Юрія Володимировича Сидорука, заступника начальника Нікопольського відділу поліції.
Він розповів, що відділок перейшов на новий формат роботи вже давно. Але з появою у місті нових п’яти авто ця робота стала більш пліднішою та виднішою для простих містян.
- До речі, читачі питають, чому спочатку озвучували цифру сім, а тепер мова йде про п’ять прибулих до Нікополя авто?
- Все просто. Сім нових оснащених авто було передано на так званий нікопольський кущ, який об’єднує наше місто, район, Марганець та Покров. Два авто були передані нашим містам-сусідам, а п’ять залишилося обслуговувати Нікополь (4) та район (1).
- Вистачає такої кількості авто?
- Наше місто поділене на п’ять оперативних зон, тому в ідеалі нам треба ще одне авто. І на район не завадило би додати машину. Але й така сила, що прибула до нас – це вже дуже добре.
- Чим відрізняється робота на нових авто від звичної для всіх старої ППС?
- По-перше, тепер мобільна поліцейська команда називається группою реагування. Це аналог патрульної служби, яка функціонує у великих містах України. Туди ж наші хлопці і їздять вчитися у досвідчених поліцейських. По-друге, в екіпажі авто їде поліцейський (сержант) та інспектор (офіцер). У них зараз побільшало повноважень. Вони не просто слідкують за порядком на вулицях. Група реагування виконує функції ДАЇ, охороняючи порядок на дорогах. Також виїжджають на констатування факту смерті (не кримінального характеру) і т.д. А допомагає їм у цьому оснащення нових авто. Дуже зручна річ, що значно спрощує роботу групі – спеціально запрограмованний планшет. З його допомогою можно просто на місці визначити, чи перебуває людина чи авто у розшуку. Для цього тепер не потрібно їхати у відділок. Патрульна машина обладнана GPS-навігацією. З чергової частини можна дослідити рух кожної з них.
- За якими критеріями обиралися люди у групу реагування?
- Це молоді спеціалісти, що навчені за новим форматом.
- Яка найголовніша функція групи реагування?
- Реагувати на виклики громадян. До речі, скажу, що за той невеликий час, коли наші авто із синіми проблисковими маячками почали активно їздити по місту, випадків вуличної злочинності поменшало. Вважаю, що маячки – це ще один метод її профілактики. А ось заяв від громадян іншого характеру, навпаки, побільшало.
- Автівки автівками, але аби вони їздили, необхідне пальне. Це питання якось вирішується?
- Так. Дещо нам на бензин виділив нікопольський бюджет. Але основному паливо нам, звичайно, постачає обласне управлніння. Я дуже радий, що наразі у нас немає у ньому нестачі. Отож, можемо реагувати на виклики швидше, аніж раніше.
- Що буде зі старим автопарком поліції?
- Ми максимально його відремотуємо і віддамо на службу іншим нашим підрозділам, тим же дільничним.
- Дякую вам за інтерв’ю. Не буду більше відволікати від роботи. Буде добре, якщо і надалі нікопольці інколи бачитимуть заспокійливий проблиск синіх маячків. І не тільки у центрі, але й у глибинках міста.
Алёна Зинченко
Джерело http://nikopolnews.net