Конституцією України кожному гарантовано право на правову допомогу. У випадках, передбачених законодавством, така допомога надається безоплатно. Закон України «Про безоплатну правову допомогу» визначає порядок надання безоплатної первинної правової допомоги та безоплатної вторинної правової допомоги.
Як отримати безоплатну первинну правову допомогу у Нікопольському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги?
Треба розрізняти безоплатну первинну та вторинну правову допомогу, так як первинна доступна всім, а вторинна деяким категоріям громадян. Безоплатна первинна правова допомога це - надання правової інформації; надання консультацій і роз'яснень з правових питань; складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації. Простіше кажучи, усі особи, які перебувають під юрисдикцією України, можуть прийти в Центр та проконсультуватися з будь-якого правового питання. Якщо особа не може скласти скаргу або заяву, юристи Центру допоможуть.
Що таке медіація? Медіація – це досудове врегулювання спору. До Центру звернулась особа 1 з приводу ненадання роботодавцем документів, що надаються працівнику під час звільнення. Працівниками Центру з метою досудового врегулювання спору були складені запити про надання роботодавцем документів та здійснення остаточного розрахунку під час звільнення з робітником. На підставі даних запитів, роботодавцем були надіслані особі 1 документи та здійснено остаточний розрахунок.
Як реалізувати право на безоплатну вторинну правову допомогу?
Відповідно до ст.13 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» до безоплатної вторинної правової допомоги віднесені такі види правових послуг:
- захист;
- здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
- складення документів процесуального характеру.
Якщо особа потребує захисту у суді, у такому випадку через Нікопольський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги особі буде призначений адвокат або предствавник Центру. Але безоплатна вторинна правова допомога доступна особам, які зазначені в ст.14 ЗУ «Про безоплатну вторинну правову допомогу» - це малозабезпечені особи (якщо дохід не перевищує 3842 грн.), особи з інвалідністю (якщо пенсія або допомога, що призначається замість пенсії не перевищує 2994 грн.), діти; ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань; внутрішньо переміщені особи; учасники бойових дій; особи, які постраждали від домашнього насильства; особи, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" та ін.
Також право на безоплатну вторинну правову допомогу мають громадяни держав, з якими Україна уклала відповідні міжнародні договори про правову допомогу, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також іноземці та особи без громадянства відповідно до міжнародних договорів, учасником яких є Україна, якщо такі договори зобов'язують держав-учасниць надавати певним категоріям осіб безоплатну правову допомогу.
Як надається безоплатна вторинна правова допомога заарештованим, засудженим, взятих під варту та затриманим громадянам?
Затримані, заарештовані, узяті під варту та засуджені громадяни мають знати свої права, в тому числі про право на адвоката, послуги якого оплачує держава. Ранній доступ до правової допомоги вкрай важливий. Людина має знати, що у разі затримання, або арешту вона може зателефонувати за номером 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні).
Джерело: http://www.nikopol-mrada.dp.gov.ua/