На виконання доручення Першого заступника Голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації О. Кужмана від 17.08.2017 № 07-58/0/35-17, організовано роботу оперативного штабу із забезпечення прав і свобод власників земель чи збіжжя на території Дніпропетровської області.
Оперативні штаби здійснюють виїзди до населених пунктів з метою проведення роз’яснювальної роботи з підвищення рівня правової обізнаності землевласників і землекористувачів щодо способів захисту їх майнових прав.
Так, під час проведення зазначених виїздів представниками юстиції було з’ясовано від представників АПК те, що у великого відсотка з них державну реєстрацію прав оренди (суборенди) на земельні ділянки не проведено у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що у подальшому може суттєво ускладнити процес поновлення законних майнових прав на землю, у разі їх порушення протиправними діями рейдерів, або процес доказування належності певного об’єкта нерухомості на правах оренди добросовісному орендарю чи орендодавцю.
Основною причиною існування вищезазначених способів протиправного заволодіння чужими земельними ділянками є, зокрема, відсутність у Державному земельному кадастрі повної інформації про земельні ділянки, право власності та інші похідні права на які виникли до 01.01.2013 (до моменту створення Державного реєстру прав). Така ситуація виникла у зв’язку з тим, що починаючи з 1991 по 2013 роки відомості про права на земельні ділянки вносилися різними суб’єктами в різні джерела інформації.
Так, інформація про договори оренди:
з 1991 по 1998 роки – вносилася місцевими радами народних депутатів до Книги записів договорів на право тимчасового користування землею, реєстрацію договорів оренди;
з 1999 по 2003 роки – органами земельних ресурсів до Книги записів державної реєстрації договорів оренди землі;
з 2004 по 2011 роки – структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру до Книги записів реєстрації державних актів власності на землю, договорів оренди землі;
з 2011 по 2013 роки – підрозділами Держземагенства земельних ресурсів до Державного земельного кадастру.
Таким чином, відсутність зареєстрованих прав оренди (суборенди) в Державному реєстрі прав, державна реєстрація якого з 01.01.2013 здійснюється за заявницьким принципом, латентно може призвести до рейдерського захоплення земельної ділянки та порушення законних прав та інтересів добросовісних землевласників та землекористувачів.
З урахуванням викладеного вище, просимо Вас своєчасно вживати заходів щодо державної реєстрації права оренди земельної ділянки.
Додатково повідомляємо, що відповідно до вимог статті 90 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки має право передавати земельну ділянку в оренду.
Згідно зі статтею 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі – це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з частинами першою та п’ятою статті 6 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Так, відповідно до статті 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон).
Положеннями статті 2 Закону визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно – офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Додатково повідомляємо, що з 01.01.2013 повноваженнями щодо проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень наділена Державна реєстраційна служба (Укрдержреєстр), яка веде єдиний державний реєстр речових майнових прав та обтяжень на нерухоме майно.
Для вжиття заходів щодо державної реєстрації права оренди земельної ділянки, можна звертатися до відділу «Центр надання адміністративних послуг м. Нікополя», який розташований у м. Нікополь на вул. Електрометалургів, буд. 3, цокольний поверх. Телефон: 5-15-36
Джерело nikopol-mrada.dp.gov.ua