За інформацією Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, у місті Києві зареєстровано 3 випадки захворювання на ботулізм, у тому числі 1 летальний, що пов’язанні з вживанням в’яленої риби, придбаної у торгівельній мережі міста: гіпермаркеті «Караван» ТОВ «ГРУПА РІТЕЙЛУ УКРАЇНИ», «Мегамаркет» ТОВ «ЛАБР».
Померлий чоловік (1976 року народження) 24.05.2017 вживав у їжу в’яленого ляща (не патраний), якого придбав в гіпермаркеті «Караван».
Симптоми захворювання з’явились на наступний день, хворого врятувати не вдалось. Він помер 27.05.2017. Встановлено діагноз «Ботулізм, важкий перебіг». Двоє інших хворих 1952 року та 1963 року народження перебувають на лікуванні в лікарнях м. Києва, захворювання пов’язують з вживанням в’яленого коропу та тарані промислового виробництва.
Водночас отримано оперативну інформацію від Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області щодо реєстрації ще одного лабораторно підтвердженого випадку ботулізму у жінки 1986 року народження, який також пов’язаний із вживанням риби даного виробника.
23 травня 2017 року подружжя придбало карася в'яленого у супермаркеті «Фреш» у м. Херсон. На наступний день стан здоров’я жінки погіршився, зранку 26 травня каретою швидкої допомоги вона була госпіталізована до лікарні. На сьогодні постраждала продовжує лікування в реанімаційному відділенні.
В усіх випадках виробником рибної продукції є ФОП Меркулов А.В., а постачальником ТОВ «ЧУДО-ЮДО» міста Світловодськ Кіровоградської області.
Наразі спеціалісти Держпродспоживслужби в м. Київ, м. Херсон та Кіровоградської області проводять позапланове обстеження задіяних підприємств – виробників та торгівельних мереж, зразки продукції підприємства-виробника направлено на лабораторне дослідження. Підприємство ФОП Меркулов А.В. призупинило виробництво до закінчення розслідування. З 29 травня існує тимчасова заборона на реалізацію зазначеної продукції на вказаних територіях.
Водночас Держпродспоживслужба наполегливо рекомендує тимчасово утриматись від вживання в’яленої риби виробництва ФОП Меркулов А.В. та ТОВ «ЧУДО- ЮДО» міста Світловодськ Кіровоградської області. У разі придбання у торгівельній мережі в’яленої риби вище зазначених виробників слід повернути продукцію до місця продажу.
Довідково
Ботулізм – гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах. Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей. Вегетативні форми і спори виявляються в кишечнику різних домашніх і особливо диких тварин, водоплавних птахів, риб. Потрапляючи у зовнішнє середовище (ґрунт, мул озер і річок), спори довгостроково зберігаються і накопичуються. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишківника тварин, птахів, риб можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму.
Проте, захворювання може виникнути тільки при вживанні тих, які зберігалися при анаеробних або близьких до анаеробних умовах без попередньої достатньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в’ялені м’ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників та токсиноутворення.
Перші ознаки ботулізму: слабкість, головокружіння, головний біль, сухість в роті. Температура тіла найчастіше не підвищена, може бути нудота, блювота, послаблення випорожнення. Протягом декількох годин або 1-2-х діб з’являються характерні для ботулізму симптоми ураження нервових центрів головного мозку: порушення зору, двоїння в очах, сітка перед очима, розширення зіниць, опущення повік, біль та труднощі при русі очних яблук. Пізніше виникає ураження дихального центру, в результаті чого може наступити розлад дихання і смерть від задухи.
Найчастіше реєструються захворювання, пов’язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в’яленої риби, м’ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Існує поняття «гніздової» інфікованості продукта збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють.
У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тем менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Рибу перед засолом необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах. Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки. Уникайте придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.
У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати.
Управління Держпродспоживслужби в м. Нікополів ул. Херсонська 60, м. Нікополь, Дніпропетровська обл., 53200тел. 681-778, е-mail: udpss-29@dp.consumer.gov.ua