Ще у 2012 році, у селі Токівському Апостолівського району Дніпропетровської області, під час археологічних розкопок було виявлено пам'ятку без наземних ознак. Пізніше у 2015-2017 роках фахівцями Дніпропетровського національного музею ім. Д. Яворницького її було досліджено.
2 лютого у прес-центрі Нікопольської організації НСЖУ відбулась презентація цих знахідок. Участь в даній презентації взяли: Дмитро Романчук і Василь Розтьопа - наукові співробітники археології Дніпропетровського національного музею ім. Дмитра Яворницького, учасники археологічних експедицій; Юрій Сергійчук – краєзнавець; Олег Фельдман – виконавчий директор БФ «Нікополь туристичний».
В ході стаціонарних розкопок археологами було встановлено багатошаровість пам'ятки, що дозволяє датувати її добою середньої бронзи – раннім залізним віком кін. ІІІ -кін. І тис. до н.е. В ході дослідження пам'ятки було вивчено її конструктивні елементи. А саме: 3 кам'яні закладки, 4 культові ями, вівчарики, закладочки – вогнища, поховання людини, а також проаналізовано знайдений інвентар (розвали горщиків, скупчення кам'яних знарядь праці, кам'яні вироби).Знахідки, дали можливість визначити знайдену пам'ятку, як стаціонарне культове значення та пов'язати її з традицією мегалітичного будівництва в середовищі степових скотарських племен.
Марина Щученко
Джерело nikopol-art.com.ua