На 39-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було прийнято рішення про відзначення на світовому рівні 28 вересня 2018 р. 100-річчя від дня народження Василя Олександровича Сухомлинського. Гуманіст, педагог, письменник, публіцист, автор сотень статей, оповідань, казок для дітей, сільський учитель, талановитий директор школи, оригінальний теоретик педагогіки, лауреат Шевченківської премії, а загалом дуже скромна і сором'язлива людина - такою цілісною натурою він постає перед нами.
За своє коротке життя Василь Олександрович зробив дуже багато , залишив нам неоціненну літературну спадщину - написав 48 монографій, понад 600 статей, 1500 оповідань і казок для дітей, його твори видані 53 мовами світу накладом понад 15 млн. примірників.
Твори Сухомлинського - щирі і мудрі, розкривають нам красу навколишнього світу й рідного слова, навчають людяності й доброзичливості. 35 років свого життя Василь Олександрович віддав школі, «Серце віддаю дітям» стало девізом його життя. Любов до дитини, утвердження добра, виховання красою- це три поняття, три основні завдання гуманної педагогічної системи Сухомлинського.
Людина, – стверджував великий педагог, народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний. І нехай слід цей буде сповнений добра. Василь Олександрович лишив по собі слід вічний. Його творча спадщина і сьогодні залишається чистим джерелом мудрості, до якого постійно звертаються і в Центральній дитячій бібліотеці на вул.Микитинській,13. Так, з початку вересня задля глибшого ознайомлення з життєвим і творчим шляхом великого Вчителя проходять бесіди-діалоги «Взірець духовності і знань», де з дітьми обговорили не тільки перепитії непростої людської долі та згадали плоди його літературної творчості, а й дійшли спільної думки- якого Вчителя потребують наші діти сьогодні,- що головною його рисою діти хотіли б бачити доброзичливість, яку так шанував Василь Олександрович; змоделювали ідеал справжньої Людини за Сухомлинським- відданої рідній землі, люблячої рідну мову, наповненої повагою до старших, бережним відношенням до природи, доброї, працелюбної, милосердної. Познайомившись з книжковою виставкою «Великий педагог, великий Добротворець», згадавши зміст оповідань та казок Василя Олександровича «Соромно перед соловейком», «Флейта і вітер», «Осінь принесла золоті стрічки», «Ледача подушка», «Дівчинка і ромашка», «Дуб під вікном», «Як Зайчик грівся при Місяці», «Він тільки живий красивий» тощо, діти з ентузіазмом та безпосередністю приступили до їхнього ілюстрування,- кожен знайшов свій яскравий образ.
І наприкінець хочеть привести ще одну цитату : "У наших школах не повинно бути нещасливих дітей, душу яких гнітить думка, що вони ні на що не здібні. Успіх у навчанні – єдине джерело внутрішніх сил дитини, які породжують енергію для подолання труднощів, бажання вчитися”, – Василь Сухомлинський. Зважаймо на це і нехай наші діти будуть щасливими!
Наталя Осипенко
Джерело: http://nikopol-art.com.ua/