Багато фермерських господарств району не витримало екзамен державою, а ФГ «Хнюкало» вдалося вистояти
Як для мене, хліб на столі – явище звичне. Проте нас все більше цікавить його ціна і, мабуть, найменше хвилює, як він дістається хліборобам. Жнива-2014 в Нікопольському районі ще тривають, і мені дуже захотілося побувати на стиглому полі та вдихнути його цілющий аромат. На полі поблизу села Покровське я познайомилася з Сергієм Хнюкалом – директором фермерського господарства «Хнюкало».
– Сергію Вікторовичу, як давно Ви в самостійному «плаванні?»
– Наше господарство було засноване у 1992 році, і з самого початку ми займаємося вирощуванням зернових та технічних культур.
– Знаю, що у Покровському існувало чимало подібних господарств, але залишилося саме ваше. Як вдалось вистояти?
– У «двобої» з державною політикою стосовно аграріїв досі існуємо тільки завдяки наполегливій праці, селянській мудрості і впровадженням нових технологій у виробництві зерна. Цього року ми засіяли лише 400 га землі й маємо непогані види на урожай – попередньо 30 ц/га. Звичайно, це добре, бо в минулому посушливому році весь урожай вигорів. Але без проблем не залишаємося, адже можемо також «прогоріти» через падіння курсу гривні відносно долара. Через підвищення цін на пальне та інші енергоносії, мінеральні добрива підвищується і собівартість цьогорічного збіжжя. Одним словом, аграрна справа – завжди ризик. Якщо СП «Нібулон», який працює на території Нікопольського району, не буде знижувати запропоновані закупівельні ціни, то можна сподіватися на певні прибутки. Так, за тону озимої пшениці ІІІ класу ними було обіцяно 2370 грн., ІV – 2250 грн., за тону ячменю – 2170 грн. Ці ціни поки що нас влаштовують.
- Долаючи труднощі, Ви все ж таки спроможні впроваджувати інновації?
- Звичайно, нашими партнерами завжди є Одеський селекційно-генетичний інститут, нові сорти якого ми і використовуємо.
- А чи є можливість у невеликого господарства, яким і є ФГ «Хнюкало», бути креативним у технічних засобах?
- На жаль, вітчизняна сільськогосподарська індустрія не бавить різноманітністю. «Ідеальною» є імпортна техніка, але вона не по кишені пересічним. Якщо за кордоном хлібороб може скористатися банківським кредитом під 3%, то в Україні ці послуги – кабала. Тому й виживаємо завдяки постійним ремонтам «Донів» та білоруських тракторів.
– А якими Ви бачите ідеальні жнива?
– В першу чергу, хочеться стабільності, щоб мати змогу планувати не на день –два, в на кілька років вперед. Давно кажу: аби відновити авторитет високорозвиненої аграрної держави, Україні потрібна стабільна виважена політика, яка б захищала інтереси виробника, а не перекупника, інтереси хлібороба, а не банківських клерків. Обов’язковим має бути паритет у цінах. Село вже давно потребує уваги і любові з боку держави А поки що все тримається на ентузіазмі тих, хто живе і працює в сільській місцевості.
- А чи хотіли б, аби ваші діти продовжили фермерську непросту справу?
– Скажу так, що кожен в моїй родині вирішує свою долю сам. Щоб присвятити себе селу, треба закохатися в землю, любити поле. Якщо їм це буде подобатися, то чом би й ні! Але вибачте, Олечко, на цьому ми нашу розмову закінчуємо, бо на мене вже чекає робота. Час того вимагає.
… Він стрімко сів в авто і помчав у тільки йому відомому напрямку. Я ж залишилася посеред стиглого колосу зі своїми думками, що нам, міським, навряд чи визначити реальну ціну звичного крамничного буханця.
Ольга МАХИНЬКО, студентка Запорізького національного університету.
БУДЕМО З ХЛІБОМ!
Урожайність озимої пшениці в окремих господарствах сягає 43 ц/га
Середня урожайність озимої пшениці по Нікопольському району складає 31ц/га, що більше минулорічної на 1,1% (хоча досягнуто її було лише завдяки непоганим «локальниим» врожаям в окремих господарствах району). Урожайність озимого ячменю (26, ц/га) – навпаки – менше минулорічного на 3,8%. Найбільша врожайність у ТОВ «Росток» (с. Новоіванівка) і ТОВ «Агро-Еліта» (с. Придніпровське). У цих господарствах пшениця дала по 36 ц/га і 43 ц/га відповідно, ячмінь – 61 і 32.
Источник: НТМ