3-4 березня вільне і мирне місто Енергодар вперше було обстріляно ворожою колоною техніки. Саме ці дні стали початком окупації Енергодара.
Енергодар до повномасштабного вторгнення рф в Україну та окупації – це молоде, затишне та процвітаюче місто. Енергодарці разом працювали, святкували, розвивали та розбудовували свій рідний дім. Війна змінила все в одну мить.
Танки ворога підійшли до міста. Тисячі людей вийшли на блокпост з українськими прапорами, аби дати відсіч окупантам. Такого активного супротиву ворог не очікував: декілька днів енергодарці відганяли російські танки від блокпосту. 3 березня окупанти відкрили вогонь по мирному населенню.
Підійшовши до ЗАЕС, військові рф почали обстрілювати станцію з танків. Влучили в енергоблок, розпочалась пожежа. Ця ніч стала найстрашнішою для всіх жителів міста.
4 березня російські війська захопили ЗАЕС та окупували Енергодар. Після тривалих обстрілів було пошкоджено будівлі корпусу УТЦ та першого блоку. Міська влада декілька тижнів утримувала ситуацію в Енергодарі, інформувала населення, забезпечувала місто продуктами. Мешканці волонтерили, допомагали один одному. Представники влади та волонтери забезпечували видачу гуманітарної допомоги громадянам, організовували благодійні безкоштовні обіди на базі шкіл.
Деякий час ще були доступні гуманітарні евакуаційні коридори. Жінок та дітей вивозили автобусами до Запоріжжя. Та відносне затишшя тривало недовго. Вже дуже скоро окупанти почали залякували енергодарців, заходилися вводити свої порядки, знімали Державні Прапори з установ та будівель, заміняючи на триколор.
Попри окупацію енергодарці продовжували чинити опір, виходили на мітинги під українськими прапорами. Учасників одного з таких мітингів військові закидали світло-шумовими гранатами та відкрили вогонь по неозброєним громадянам. рф постійно обстрілювала територію промзони та міста, проммайданчики ЗАЕС і ТЕС. Були влучання у житлові будинки, магазини, об’єкти інфраструктури.
Найстрашніше – це жертви та втрати серед цивільного населення. Окупанти започаткували свої чисельні катівні, в’язниці, масовий терор. Почався час нелюдської жорстокості та злочинів проти цивільних. Окупанти ввели свою військову “адміністрацію”. Злочинці оголосили себе господарями в захопленому мирному місті.
“Однак всі їхні плани будуть зруйновані. Попри все енергодарці чекають на звільнення та вірять в Перемогу. Бо Енергодар – це Україна! Ми ніколи не забудемо 2022 рік: все те, що нам всім разом довелось пережити, якою ціною виборювалася наша свобода. І виборюється зараз. На честь кожного з вас, в пам’ять про події 2022-го, створено календар Пам’яті на 2023 рік. В ньому -наша біль та наші втрати, наша боротьба та підтримка одне одного. В ньому – малюнки наших дітей та світлини наших захисників” – йдеться в повідомленні міського голови Енергодару.
Джерело: https://nikopol.informator.ua/