Кліщовий вірусний енцефаліт — інфекційне захворювання, яке спричиняється вірусом кліщового енцефаліту. Перші прояви хвороби — через 7-14 днів, деколи до 30 днів. Хвороба починається гостро, хворого “морозить”, з’являється сильний головний біль, різко піднімається температура тіла — до 38-39°. Після можуть наступити паралічі, парези, загальноепілептичні напади з втратою свідомості.
Природні активні вогнища кліщового вірусного енцефаліту в Україні — на території Волинської, Рівненської, Житомирської, Київської, Чернігівської та Сумської областей, а також у Львівській та Закарпатській областях.
Як захистити себе від кліща?
Збираючись у похід, правильно вибирайте свій одяг. Ваш верхній одяг має бути з довгими рукавами, які щільно облягають зап'ястя, також його необхідно заправити в штани, а штани, в свою чергу, заправляються в черевики або чоботи. Якщо брюки заправити нікуди, то вони заправляються в шкарпетки.
Усі гудзики повинні застібатися до самого ворота. Не зайвим буде зав'язати навколо шиї хустку, яку слід заправити за комір. Дуже зручно застосовувати одяг з капюшоном. Повернувшись із лісу додому, зніміть із себе весь одяг, прийміть душ, огляньте себе на випадок непоміченого кліща. Не забудьте оглянути й потрусити одяг.
Як правильно витягати кліща?
Якщо кліщ все-таки вкусив, його необхідно якомога швидше витягти зі шкіри. У домашніх умовах рекомендують видаляти кліща кількома способами.
Перший спосіб: витягнути кліща з тіла можна, якщо капнути на нього що-небудь жирне, наприклад, рослинне масло, або будь-який спиртовий розчин. Потім взятися за нього ваткою і, не поспішаючи, спробувати витягнути його з шкірного покриву.
Другий спосіб: взятися за кліща пінцетом, намагаючись зачепитися у самого місця контакту, і обертовими рухами спробувати його дістати.
Третій спосіб: видалення кліща ниткою. Для цього необхідно накинути звичайну нитку між тілом потерпілого і тулубом кліща, зробити ниткою пару оборотів, щоб вийшла петля. Петельку злегка затягнути на шиї комахи, потім скласти кінці нитки і почати їх скручувати двома пальцями. Під час цього процесу не бажано робити різкі посмикування за нитку і стежити за тим, щоб нитка не була занадто сильно натягнута. Руки після цього рекомендується ретельно вимити якимось миючим засобом.
Однак якщо ви не впевнені в тому, що зможете видалити кліща самостійно, то краще звернутися в найближчий травмпункт, де кліща витягнуть спеціалісти.
ЧОРНА О.С., лікар - епідеміолог епідеміологічного відділу Нікопольського міськрайонного Управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області
Источник: Никопольская правда