Сучасний розвиток ядерної енергетики характеризується значним підвищенням вимог по забезпеченню безпеки і захисту оточуючого середовища. Це обумовлено як загальними тенденціями розвитку потенційно небезпечних технологій, так і уроками аварій на АЕС «Три-Майл-Айленд» в США в 1979 році і на четвертому блоці Чорнобильської АЕС в 1986 році. Осмислення чорнобильської трагедії привело до зміни підходів по розвитку атомної енергетики в нашій країні. Пріоритети віддані надійності, економічності та безпеці, в тому числі і екологічній.
Нікопольський регіон знаходиться в 30-ти кілометровій зоні Запорізької АЕС, найкрупнішої в Європі і третьої по потужності в світі. На Запорізькій АЕС експлуатуються шість енергоблоків, потужністю 1 млн.кВт кожний. Будівництво Запорізької атомної електростанції було почато в 1979 році по уніфікованому проекту АЕС з реакторами типу ВВЕР-1000. Перший енергоблок був введений в експлуатацію 21 грудня 1984 року, в подальшому щорічно в експлуатацію вводився черговий енергоблок, а останній блок №6 пущено в жовтні 1995 року.
Запорізька АЕС першою з атомних електростанцій України з реакторами типу ВВЕР створила на своїй площадці сухе сховище відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП).
Лабораторні дослідження і спостереження за радіаційною обстановкою в 30-ти кілометровій зоні навколо Запорізької АЕС на території мм. Нікополя, Орджонікідзе та Нікопольського району постійно проводить санітарно-гігієнічна лабораторія відокремленого структурного підрозділу «Нікопольського міськрайонного відділу лабораторних досліджень». Щоденно в робочі дні в 8.00 та 14.00 проводиться вимірювання потужності експозиційної дози гама-випромінювання на території ВСП «Нікопольського міськрайонного відділу лабораторних досліджень», один раз в квартал досліджуються проби води водоймища в місцях водозабору та питної води. Крім цього на протязі року досліджуються харчові продукти та проби ґрунту, які доставляються з територій міст Нікополь, Орджонікідзе та Нікопольського району. Контролю підлягають в першу чергу такі продукти, як молоко, риба, зернові, овочі. Результати радіаційного контролю навколишнього середовища знаходяться на рівні багаторічних досліджень та не перевищують допустимих рівнів. Потужність експозиційної дози гама-випромінювання знаходиться на рівні 10-14 мкР/год, що не перевищує рівнів природного фону території.
Лікар з радіаційної гігієни, В.В.Гонтарик
Источник: НТМ