Фахівці Управління з питань праці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області з метою інформування підприємців про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю та роз’яснення працівникам їх трудових прав протягом минулого тижня провели інформаційну роботу з підприємцями Нікополя. Робота проводилася, зокрема, з представниками торгівельної сфери та закладів громадського харчування. Перше, на що акцентували увагу спеціалісти – це легалізація трудових відносин з працівниками, адже, якщо роботодавцем належним чином не оформлені трудові відносини – це є ризик як для підприємця, так і працівника.
Як роз’яснили спеціалісти, працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. Відповідно, офіційне працевлаштування — це певна гарантія роботодавцем соціальних, економічних, трудових та інших прав працівника.
Однак, при неналежному оформлені трудових відносин та отриманні заробітної плати в «конвертах» наймані працівники несуть певні ризики. Якщо працівник не оформлений на роботу належним чином, він позбавляється права на основну та додаткову відпустки, оплату лікарняного, дотримання встановленої законодавством норми тривалості робочого часу, отримання допомоги при травмуванні у разі нещасного випадку на виробництві, гарантії за колективним договором, отримання допомоги по безробіттю залежно від страхового стажу. Через несплату єдиного соціального внеску і податків наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання заробленої пенсії по старості, по інвалідності та в інших випадках, передбачених законодавством, адже пенсію буде призначено тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.
Отже, працівник, який погоджується на працевлаштування без оформлення трудових відносин, виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.
Підприємцям фахівці нагадали, що не слід ризикувати, адже, статтею 265 Кодексу законів про працю України передбачено відповідальність юридичних та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю без належного оформлення, у вигляді штрафу, а саме у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення – на теперішній момент це 111690 грн за кожного працівника.
Крім того, після укладення трудового договору з роботодавцем працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену в договорі, додержуватись внутрішнього трудового розпорядку. Відповідно, відстуність офіційно оформлених трудових відносин зменшує відповідальність працівника щодо належного виконання свої трудових обов’язків.
Роботодавців також поінформовано про необхідність дотримання законодавства про працю в частині дотримання строків виплати заробітної плати та мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Водночас поінформовано про типові порушення, які найчастіше зустрічаються під час інспекційних відвідувань та надано відповіді на запитання та консультативну допомогу, виходячи з практичного досвіду.
Підприємцям фахівці нагадали, що подібні візити будуть здійснюватися і в подальшому, але головна їх мета – це запобігти порушенням трудового законодавства шляхом проведення роз’яснювальної роботи.
Источник: https://nikopolnews.net/