Одним з проблемних питань, які порушують останнім часом громадяни у своїх зверненнях, є виплата заробітної плати в «конвертах», відмова від укладення трудових угод з найманими працівниками. Легалізація – узаконення, надання законної сили якому-небудь актові або дії.Трудові відносини – це добровільний юридичний зв’язок між працівником і роботодавцем. Працівник зобов’язується особисто виконувати визначену трудову функцію за обумовленою спеціальністю, кваліфікацією, посадою в даній організації з підпорядкуванням внутрішньому трудовому розпорядкові, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Насамперед, слід відрізняти трудові договори та трудові угоди. Відповідно до законодавства України, в деяких випадках робота може виконуватись не на підставі трудового договору, а згідно з укладеною трудовою угодою. Однак при цьому не виникають трудові відносини, які регулюються трудовим законодавством. Такі договори належать до цивільно-правових договорів і є однією з форм договору підряду, що регулюються нормами цивільного права. У разі укладення трудової угоди працівник не подає заяву про зарахування його на певну посаду, а запис до трудової книжки не вноситься. На виконавця роботи за трудовою угодою не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства, умови колективного договору, в тому числі, різні соціальні пільги і гарантії, передбачені ним.
Відповідно до вимог ст. 24 КЗпП України, трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу.Трудовий договір вважається укладеним і тоді, коли наказ чи розпорядження не були видані, але працівника фактично було допущено до роботи.Особі, запрошеній на роботу в порядку переведення з іншого підприємства, установи, організації за погодженням між керівниками підприємств, установ, організацій, не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.Забороняється укладення трудового договору з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота, протипоказана за станом здоров’я.
Якщо працівника фактично було допущено до роботи, а роботодавець не видав наказ (розпорядження) про прийняття на роботу, не заповнив трудову книжку, не зробив запис в книзі обліку руху трудових книжок, то даний випадок кваліфікується як порушення вимог ст. 172 КК України, як грубе порушення законодавства про працю.На практиці роботодавці часто виправдовуються, що працівник не оформлений на роботі у зв’язку з випробувальним терміном, однак ст. 26 КЗпП України наголошує: при укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу. В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю. У разі укладення трудового договору між працівником і фізичною особою, відповідно до вимог ст. 24-1 КЗпП України, фізична особа повинна у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи зареєструвати укладений у письмовій формі трудовий договір у державній службі зайнятості за місцем свого проживання у порядку, визначеному Міністерством праці та соціальної політики України.
Якщо у зазначений термін ФОП не зареєструє трудовий договір, його дії кваліфікуються як порушення вимог ст. 41 КУпАП, а саме: порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці.На даний час, Міністерство соціальної політики розробило три законопроекти, які зараз опрацьовуються в робочих групах з метою створення передумов для легалізації праці. Вони передбачають посилення відповідальності роботодавця за порушення трудового законодавства, зокрема, за нелегальну зайнятість і зміну підходу до оплати праці.Територіальна державна інспекція з питань праці у Дніпропетровській області повідомляє, що громадяни міста, в яких виникли проблеми з офіційним працевлаштуванням або які отримують заробітну плату в «конвертах», для вирішення питань можуть звертатися до Територіальної державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області за адресою: 49000, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна 17, офіс 424, або за телефонами гарячої урядової лінії 0800507309, та гарячої лінії Дмитра Колєснікова 0800505600.
Заступник начальникавідділу додержання законодавствапро працю та зайнятості ТДІзППу Дніпропетровській області А.І. Коробка
Источник: Никопольская правда