О героях былых времен, або згадати всіх поіменно

О героях былых времен, або згадати всіх поіменно

Вже шість років ветеран МВС з Кривого Рогу Володимир Юшко збирає дані про загиблих воїнів Великої Вітчизняної, оборонців Нікопольщини, повертаючи солдат у лави безсмертного полку.

Імена, адреси, військові частини – десятки списаних листів, зібраних під грифом «Відкрито для нащадків», з позначкою – «Велика Вітчизняна». Архів підполковника у відставці Володимира Юшка міг би лягти в основу книги і незабаром таки стане виданням пам’яті селищ Шолохове і Базавлук.

Перші результати тривалих пошуків було оприлюднено днями у Орджонікідзевському народному історико-краєзнавчому музеї на зустрічі творчої групи, яка безпосередньо займатиметься укладанням книги. Серед істориків та краєзнавців учасниця визвольної боротьби Надія Антоненко, рідний брат та син партизана Базавлуцьких плавнів Андрія Бородая – Леонід Бородай. Саме історія їхньої родини, здавалося б, один з численних епізодів війни, вразила Володимира Юшка трагізмом зламаної людської долі у контексті героїчної боротьби. Як зізнається, у його випадку теж все починалося з особистого – пошуку документального підтвердження подвигу й трагічної загибелі представників роду Юшків, учасників партизанського руху на території Нікопольщини. Так накопичувався матеріал про визволителів селищ Грушівка і Кут (сучасне селище Ленінське), Апостолового й Шолохового. Поволі було перетнуто кордон, коли результати дослідів розширювали межі, набували суспільного значення.

Сьогодні архів складають документи щодо сотень солдат, визволителів краю, чиї імена волею долі числилися як невідомі, або ж помилково були занесені у списки загиблих інших міст і селищ колишнього Радянського Союзу. Пробіли в історії великої народної визвольної боротьби, яка не обійшлася без зрад та забуття героїв, заповнюються архівними документами, зібраними у Орджонікідзевському музеї. Його директор Тамара Жежеріна представила не лише спогади очевидців, а й листи, списки членів партизанського загону, звіти. Всі вони ляжуть на сторінки книги пам’яті селищ Шолохове та Базавлук.

Вже у вересні, у День партизанської слави, планується презентувати її пілотний проект. А сьогодні триває пошук. Його першими результатами стало часткове встановлення особистості солдат, похованих у двох безіменних братських могилах Шолохового – нагадування, що війну не скінчено, доки не увічнено її останнього солдата.

Оксана СІЗОВА.

Источник: НТМ

Читати попередню

10 августа - день работников ветеринарной медицины

Читать наступну

В області оголошено найвищий клас пожежної небезпеки ВIДЕО

Останні новини

Каталог підприємств Нікополя

+ Додати підприємство