Як велосипедист з кількарічним стажем я помічаю, що поступово кількість велотранспорту у місті збільшується. Наразі, на жаль, таку статистику ніхто не веде. Але візуально видно, що містяни активно використовують у повсякденному житті цей екологічний і корисний для здоров’я вид транспорту.
У липні у наймастабнішій групі соц. мережі «Типичний Никополь» серед молоді було проведено тематичне опитування, яке виявило, що на велисипеді по місту їздять більше 400 хлопців і біля 300 дівчат. Всього – більше 700 осіб. І це тільки молодь до 35 років! І це неофіційна статистика, яка має право на похибку. Що казати, якщо тільки у велопробізі від Інтерпайпу у вересні 2016 року, за словами його організатора, а також керівника велоклубу «Nikopol LIFE» Миколи Купченка, взяло участь біля 500 нікопольців. А це далеко не всі, хто їздить на велосипеді (наприклад, старше покоління, яке у цей момент колесило до своїх дач). Доречі, подібні велопробіги стали настільки популярними, що у липні 2017 році НЗФ теж вперше провів серед своїх робітників такий заїзд.
Отож, велосипед міцно ввійшов у життя нікопольців. Та чи створюються зручні і, головне, безпечні умови для їзді на ньому? За розвиток велосипедної інфраструктури у місті вже давно вболіває нікопольський еколог Юрій Бабінін. Бо розуміє безумовну користь велосипеда для людини та довкілля і хоче зробити поїздки на ньому більш комфортними, аби ще більше нікопольців пересідали на залізного друга. Авжеж, адже їзда на велосипеді за користю для здоров’я поступається лише плаванню. Вона знижує ризик серцево-судинних хвороб і просто дарує гарний настрій. До того ж, велосипед не робить жодних отруйниих викидів в атмосферу. Цінність такого екотранспорту вже давно оцінили у багатьох країнах світу і намагаються у центрах міст максимально замінити ним шкідливий автортраспорт.
Протягом десяти років Юрій Бабінін марно звертався до міської влади, аби та допомогла розвивати велоінфраструктуру на території Нікополя.
- Ви ж знаєте про екологічні мільйони, які держава виділяє нашому місту як компенсацію за близькість розташування до ЗАЕС? Вони повинні витрачатися на проекти, які поліпшують здоров’я громадян і екологічну ситуацію в місті. Замість того ці гроші здебільшого йшли на тривіальний ремонт доріг. І лише цього року влада міста на чолі з Андрієм Фісаком дослухалася до наших закликів! Це насправді радісна подія! Нарешті влада офіційно визнала важливість поліпшення велоінфраструктури у місті.
Публікуємо повну відповідь міського голови на запит Юрія Дмитровича.
Голові спілки «Громадський дозор» Бабініну Ю.Д.
«Шановний Юрію Дмитровичу !
На Ваше звернення від 22.06.2017 №14/17 щодо необхідності покращення екологічної ситуації у м.Нікополі та залучення громади до здорового способу життя повідомляємо наступне.
На засіданні від 29.03.2017 міської архітектурно-містобудівної ради було розглянуто ескізну пропозицію реконструкції бульварної частини проспекту Трубників (від вул.І.Богуна до вул.Станіславського). При розгляді ескізу членами ради було запропоновано облаштування велодоріжки від ЦУМу до вул.Альпова.
Міська архітектурно-містобудівна рада одноголосно прийняла ескізний проект за основу з урахуванням розроблення велодоріжки.
Разом з цим повідомляємо, що велодоріжки мають відповідати нормам ДБН В.2.3-5-2001 «Споруди транспорту. Вулиці та дороги населених пунктів».
При розробці проектів благоустрою та за умови відповідності чинним нормам велодоріжки будуть передбачатись в транспортній інфраструктурі міста».
Після того, як цей документ був опублікований у мережі, почалися гарячі дебати стосовно доцільності велодоріжки саме на проспекті Трубників. Нікоплець Юрій Труфанов запропонував свій варіант:
«Велодоріжки реально необхідні на вул. 50 років НЗФ (кол. Краснодонська). Люди на роботу на завод їздять, а там трафіка автомобільного немає, куди приємніше їхати. Та ж тема з вул. Гагаріна. Та й бігає багато хто по Гагаріна. Така доріжка там була би дуже доречною. І вулиця ця – між парками, без автотрафіку. Тому варто зробити саме ці дві вулиці з одностороннім рухом та велодоріжками. Це й децентралізація (а не звалювання всіх мрій на одну алею), і відповідь на соціальний запит (велосипеди їдуть на завод, місто (фактично все) оперезується велотрасами, бігати від парку до парку – одна насолода)».
Нікопольский велоклуб «Nikopol LIFE» підтримує дії влади. Один з його керівників Ярослав Белогуров відзначив: «Це відмінний варіант – зробити велодоріжки по алеї вздовж проспетку Трубників. Адже тут найбільша концентрація міської інфраструктури. І це цілком логічно – убезпечити рух до неї на велотранспорті. Чим зможемо ми поможемо, аби ця ідея втілилася у життя».
При наявності велодоріжок батьки будуть активніше долучати до велоруху своїх дітей. Зараз вони просто бояться купляти дитині велосипед. Адже статистика зіткнень їх з авто, на жаль, не зменшується. Будуть дуже корисними велодоріжки й для пенсіонерів, які можуть мати проблеми зі слухом чи зором. Та й самим водіям на автотранспорті буде спокійніше, коли у них з велосипедистами будуть різні смуги руху.
«Ми повинні бути настроєні дуже рішуче. Влада повинна бачити, що велодоріжки дійсно необхідні містянам. Тоді це благо цивілізації неодмінно з’явиться на вулицях Нікополя», - підсумував Юрій Бабінін.
Алёна Зинченко
Джерело http://nikopolnews.net