Нещодавно в Нікополі пройшли громадські слухання стосовно продовження терміну експлуатації першого та другого енергоблоків Запорозької атомної електростанції. Термін їх 30-річної експлуатації закінчується, тому і стоїть питання з приводу подальшої долі енергоблоків.
У 30-кілометровій зоні від Нікополя розташований стратегічно важливий для всієї України об’єкт – Запорізька атомна електростанція. Ризик такого близького перебування від атомки залишається, адже давайте пригадаємо Чорнобиль та Фукусіму. Тому чи варто подовжувати термін експлуатації енергоблоків? На цю тему як раз і розмірковували під час громадських слухань, які проходили у залі культурно-дозвіллєвого центру. Головуючим цього заходу був виконуючий обов’язки міського голови Андрій Фісак.
Першим надали слово працівникам Запорозької атомної електростанції. Вони звітували про результати роботи цього стратегічно важливого об’єкту. Доводили, що енергоблоки ще можуть прослужити, бо всі їхні конструкції вціліли.
Представники депутатського корпусу, які безпосередньо вивчали це питання, висловлювали протилежну думку. По-перше, у проекті не було зазначено подовження терміну експлуатації енергоблоків. Якщо деякі їхні складові можна замінити, то корпуси – ні. Також занепокоєння викликає 123 контейнери з відпрацьованим ядерним паливом, які зберігаються на території електростанції.
Місцеві екологи категорично проти подальшого використання в роботі першого та другого енергоблоків. Говорять, що більшість європейських країн взагалі відмовляються від атомних електростанцій. Доводять, що АЕС впливає і на здоров’я людини, яка проживає поряд, і на підвищення рівня смертності серед населення. В результаті тривалого обговорення було прийнято проект резолюції, а власне резолюцію затвердили на засіданні сесії міської ради, яке відбулося 23 жовтня. Ось її основні пункти…
Нікопольська громада вимагає припинити ризиковану практику використання у понад проектний період старих ядерних реакторів та прийняти нову енергетичну стратегію України. Заборонити накопичування відпрацьованого ядерного палива на ЗАЕС та забезпечити його перевезення до централізованого сховища, що будується в зоні відселення Чорнобильської АЕС. Припинити продувку ставка-охолоджувача Запорозької АЕС у Каховське водосховище та забезпечити проведення екологічної експертизи його поверхневих вод. Спрямувати кошти компенсації ризику проживання в 30-ти кілометровій зоні АЕС на цілі охорони здоров’я та екологічної безпеки громадян. Затвердити на законодавчому рівні пільговий безлімітний режим споживання електричної енергії у зоні спостереження АЕС в розмірі не менше 50% від діючих тарифів для населення. А також забезпечити безперебійне електропостачання в місті Нікополь.
Джерело: Прес-служба міської ради