Від 1 липня в українських магазинах почнуть заокруглювати ціни до 10 копійок – через припинення випуску майже всіх дрібних монеток. У Нацбанку презентували нові обігові монети номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень. Ці монети з часом замінять банкноти відповідних номіналів, що зараз перебувають в обігу. Монети вводитимуть поетапно: 1 та 2 гривні з'являться вже 27 квітня, монети ж номіналом 5 та 10 гривень увійдуть в обіг протягом 2019-2020 років. Євгенія Китаїва однією з перших бачила дизайн монет.
У НБУ вперше демонструють, який вигляд матимуть монети в 1, 2, 5 та 10 гривень. Банкноти такого номіналу не вилучатимуть з обігу. Але припинять друкувати нові. «Банкноти не потрібно спеціально обмінювати на монети. Вони залишаються законним платіжним засобом, їх вилучатимуть з обігу по мірі зношення, і поступово повністю замінять на монети» , – запевняє директор Департаменту грошового обігу Нацбанку Віктор Зайвенко.
Запровадження монет нового номіналу було на часі через інфляцію, переконаний Ерік Найман. За словами економіста, чимало продавців через зростання цін почали відмовлятися від цінників із копійками: «Копійки – 1, 2, 5, 10 копійок, – виникла необхідність вивести їх з обігу і замінити чимось новим. Тому вирішили замінити їх монетами вищого номіналу».
З липня 1, 2, 5 та 25 копійок перестануть карбувати – це ще одна новація від Нацбанку. Проте в НБУ запевняють, що з обігу вони не вийдуть. Але ціни заокруглюватимуть до 10 копійок.
Заокруглюватимуть загальну суму всієї покупки в чеку. Від 1 до 4 копійок – у бік 0. Від 5 до 9 – в бік 10 копійок. Приміром, якщо сьогодні платиш 3,25 гривні – з липня на ціннику буде 3,30. Якщо розрахунки безготівкові, заокруглень не буде.
Нові монети
«Максимальні втрати, або навпаки вигоди, можуть становити там десь 4-5 копійок. Суб'єкти господарювання повинні зазначати в чеках суми і до заокруглення, і після заокруглення», – зазначає заступник директора Департаменту грошового обігу НБУ Оксана Галиць.
Ерік Найман не виключає, що на практиці торговельні мережі округлятимуть у бік збільшення. «Наприклад, ви купуєте шматок ковбаси або шматок сиру, вам відрізають цей шматочок, і там, звісно, буде розраховано до грама. А відповідно – і до копійок. І округлятимуть, найімовірніше, у більшу сторону – тому трохи інфляція зросте. Але тільки трохи, бо сфера застосування копійок дуже маленька».
Щодо термінів запровадження новацій, заокруглювати ціни мають розпочати від 1 липня. Монети в 1 та 2 гривні введуть в обіг з 27 квітня. А 5 та 10 гривень – не раніше 2019 року.
Євгенія Китаїва, Михайло Третяк
Джерело https://www.5.ua