Оскільки придбання будинку — важлива і відповідальна подія, необхідно убезпечити себе від можливих неприємностей. Щоб не розчаруватися у своїй покупці та не втратити кошти, потрібно знати, на які моменти слід звернути пильну увагу. Важливо врахувати безліч нюансів — не тільки при виборі будинку, але також під час укладання угоди по його покупці.
Важливі моменти
Щоб безпечно купити будинок із земельною ділянкою, треба обов'язково провести перевірки:
- його технічного стану, а також комунікацій;
- земельної ділянки;
- паперів на будинок і землю, їх відповідність нормам і правилам, що діють в Україні.
Багато людей більше уваги приділяють плануванню будинку, дизайну, ділянці. Однак важливіше оцінити якість будови в цілому, стан інженерних комунікацій, їх працездатність, інакше можна витратити пристойну суму на заміну труб, ремонт покрівлі, фундаменту. Важливий також огляд прилеглих територій, щоб дізнатися, чи є небажане сусідство з лініями ЛЕП, звалищами або іншими не дуже приємними об'єктами.
Особливо уважним треба бути з оформленням документів на власність, оскільки їх список досить великий. Слід ретельно проаналізувати папери, щоб згодом уникнути неприємностей різного роду — від покупки вже проданого будинку до судових тяжб з сусідами по межових суперечках.
Технічний стан будинку
Бажано таку оцінку довірити професіоналу, особливо якщо вперше купуєте будинок. Але можна і самому скласти адекватну думку, якщо знати, що і як дивитися. Також важливо поцікавитися при покупці будинку, жив сам продавець в ньому, оскільки будівництво «для себе» часто якісно відрізняється від будівництва «на продаж».
При огляді будівлі слід враховувати:
- перевіряти будівлю найкраще навесні, при таненні снігу і максимальному піднятті ґрунтових вод;
- огляд даху слід проводити при вологій, краще дощовій погоді — тоді буде видно, наскільки добре вона захищає від протікання;
- при огляді внутрішньої обробки треба насамперед звернути увагу, наскільки добре закриваються вікна і двері.
Перевірка комунікацій:
- Проводка. Якщо в будинку є побутові електроприлади — попросіть включити їх всі одночасно і подивитися, чи витримує мережа таке навантаження.
- Система опалення. Попросіть включити котел і подивіться, як він працює, не «чхає» чи, чи не пахне від нього газом. Зверніть увагу, чи немає під самим котлом іржі, калюж.
- Система каналізації. Для перевірки її працездатності зливайте багато води та дивіться, наскільки швидко вона йде. Оцініть стан труб — вологи на них бути не повинно.
Перевірка документів
Щоб виключити підводні камені, здатні виникнути при покупці будинку за містом, покупцеві необхідно перевірити, чи правильно оформлені та зареєстровані папери. Краще таку перевірку довірити юристу. Треба з'ясувати, чи належить продавцю ділянку, де розташований будинок, або ж вона в користуванні. Слід з'ясувати, чи оформлені документи на будинок, або вам пропонують придбати землю з незареєстрованим житлом, тобто з самовільною спорудою.
Також треба звірити площу земельної ділянки та будинку по паперах і в реальності, визначити вид споруди та упевнитися в її відповідності документам, перевірити паспорт БТІ, переконатися, що в будівлях немає незаконних перепланувань, а також, що на них немає незакритих судових справ.
Потрібно перевірити документи на землю: чи знаходяться всі будови в межах цієї ділянки, чи відповідає встановленим нормам відстань від кордонів сусідньої ділянки. Так, будинок повинен відстояти від них не менше, ніж на 3 метри, а інші споруди — не менше, ніж на 1 метр. Також обов'язково слід перевірити документацію на комунікації, розташовані на земельній ділянці та інженерні системи будинку, оцінити їх загальний стан, справність, переконатися, що вони проведені офіційно.