У серпні керівництво НАЕК «Енергоатом» та його відокремлений підрозділ «Запорізька атомна електростанція» планують, починаючи з населених пунктів Запорізької області - зони спостереження енергокомплексу провести так звані чергові громадські слухання. Ініціатори цього заходу, як вони заявляють, планують вивчити громадську думку та ставлення населення до продовження терміну експлуатації блоку № 3 ЗАЕС в понад проектний термін.
Всі, хто захочуть взяти участь у цьому заході, зможуть одержати роз’яснення від працівників АЕС щодо безпечності та необхідності продовження терміну експлуатації чергового енергоблоку ЗАЕС. Залишиться без відповіді лише питання – хто, коли та як визначить що продовжений ресурс вичерпано та що робити далі?
Варто уваги те, що чинним законодавством не передбачено узгодження ліцензії на експлуатацію АЕС, як і продовження терміну їх експлуатації, з органами місцевого самоврядування, обласними радами та обласними державними адміністраціями зони спостереження. Якраз цим і пояснюється відсутність на таких заходах народних депутатів і депутатів обласних рад. Там можна зустріти народних обранців місцевого рівня для демонстрації турбот про своїх виборців. Там просто не буде питань, на які не зможуть дати відповіді організатори заходу. Від міських голів та інших перших осіб місцевого самоврядування вимагається забезпечити присутність жителів відповідного населеного пункту. Залишається без відповіді питання: чому при розробці відповідних місцевих програм не беруться до уваги проблеми підприємств, розташованих поряд? Чому місцеві ради та виконавчі структури не аналізують ситуацію, та не готують відповідні пропозиції ?
У Нікопольській міській раді розпочато підготовку нової екологічної програми. Як стало відомо, при цьому буде розглядатися питання впливу підприємств, розташованих в межах міста. Чому відсутній позиційний документ, який необхідно затвердити на сесії міської ради з якого жителі міста зрозуміли б ставлення наших обранців до проблеми? І міський голова, і керівники відповідних виконавчих структур, і депутати міської ради вважають, що ці проблеми слід обговорювати в їхній присутності, а жителі міста - на зустрічах з представниками атомної станції. Свого часу без обговорення в умовах секретності на верхах приймались рішення, а сьогодні трудящі і не трудящі маси одержали право про них поговорити на громадських слуханнях.
Чи не настав час змінити ставлення нашої місцевої влади до цієї важливої не лише для міста проблеми? Можливо замість забезпечення участі населення в спілкуванні з представниками ЗАЕС на так званих громадських слуханнях, варто підготувати відповідні затверджені пропозиції, провести в Нікополі зустріч з представниками центральних органів виконавчої влади, народними депутатами, депутатами обласних та місцевих рад? Як результат, необхідно змінити підходи до розробки місцевої екологічної програми з пропозиціями та вимогами до відповідних обласних та державних програм.
Насамкінець наведу цитату з опублікованої в нашій газеті 26 травня 2016 р. статті І. М. Трахтенберга - члена-кореспондента НАН України: «По данным канцер-реестра отмечается стойкая тенденция к повышению уровней заболеваемости населения злокачественными новообразованиями и ассоциированной с ними смертности. До недавнего времени онкологическая патология проявлялась у каждой шестой женщине и четвертого мужчины. Сейчас речь идет о каждой пятой женщины и каждом третьем мужчине…».
Тож, давайте розпочнемо з пошуку відповідей на питання щодо наявності взагалі канцер-реєстру, де можна ознайомитись з його даними. Якраз тому й необхідна участь у розробці нової екологічної програми міста відповідного фахівця міського відділу охорони здоров’я.
В. Сандул, член НСЖУ
Джерело http://vizit.venal.com.ua