Як же змінюється і чи змінюється взагалі наш рідний Нікопольський район? Здавалося б, Революція Гідності повинна була б вплинути на кожного. Кров невинно убієнної Небесної Сотні разом зі сльозами України мали б утопити усі пристрасті служителів мамона та викрити й зруйнувати усі корупційні схеми. Натомість ми бачимо зовсім інше.
Одні українці гинуть, відстоюючи гідність і незалежність країни, а інші – не перестають її обкрадати…
Чутки про те, що у відділі освіти Нікопольської районної державної адміністрації розтягують бюджетні гроші ходили давно і не один рік, але … не було доказів. Тож дивно, як же проводилися перевірки, які не виявляли жодних порушень ні закону, ні моралі? А щодо корупційних схем у відділі освіти, то депутатська комісія Нікопольської районної ради, створена за ініціативи депутатів Радикальної партії Олега Ляшка та ВО «Батьківщина», була прикро вражена винахідливістю і захланністю його керівництва. Депутати в першу чергу перевірили харчування дітей в школах та дошкільних навчальних закладах району, якість продуктів харчування та закупівельні ціни, за якими продукти закуповували. Відповідно до рішення сесії районної ради комісія розпочала свою роботу з виїздів на місця, з отриманням відповідних документів у відділі освіти райдержадміністрації та селищній і сільських радах. Вивчалося проведення тендерів, визначення постачальників щодо харчування дітей. У ході відвідування відповідних закладів було виявлено серйозні недоліки в організації дитячого харчування. А за цю роботу відповідають конкретні особи - перший заступник голови райдержадміністрації, який безпосередньо відповідає за економіку й фінансування, та начальник відділу освіти – органу, безпосередньо підпорядкованому райдержадміністрації. Там є бухгалтери й інші посадові особи, які повинні контролювати закупівельні ціни, складати й затверджувати меню, слідкувати за якістю харчування. Відповідно до меню та цін на продукти виділяються кошти з районного бюджету.
По селищній і сільських радах за харчування в дошкільних навчальних закладах відповідають селищний і сільські голови та головний бухгалтер і бухгалтер за напрямком роботи. Тобто, є вертикаль як у виконавчій владі, так і в органах місцевого самоврядування: є люди, які згідно зі штатним розписом та посадовими інструкціями відповідають за цю роботу. Тож, здавалося б, що все повинне бути під контролем як районної, так і місцевої влади. Тільки-но депутатська комісія розпочала працювати з документами, то стало зрозуміло, що контроль за закупівлею продуктів харчування, цінами на них та якістю зовсім відсутній як в органах державної влади, так і в органах місцевого самоврядування. Виникає запитання: чому люди, які там працюють і отримують за це заробітну плату від держави, не бачать ніяких порушень, чому вони сліпі й глухі? Можливо, це комусь вигідно?
Що стосується закупівлі продуктів харчування та їх подальшого постачання дітям загальноосвітніх шкіл та дитячих садочків Нікопольського району годі вже й говорити! Там – суцільна корупція й зловживання з боку керівника, головного бухгалтера і голови тендерного комітету відділу освіти. Ціни завищені у 2-3 рази в порівнянні з офіційними даними «Моніторингу середніх цін на основні продукти харчування та споживчі товари по Дніпропетровській області». Молочні продукти, м’ясна продукція, овочі постачаються однією машиною. Дітям в порцію кладуть меншу кількість грамів, ніж потрібно, і таке інше. До речі, від батьків надходили численні скарги на директорів шкіл з приводу харчування дітей: не складається щоденне меню, порції не відповідають ваговій нормі, працівники харчоблоку знаходяться на робочих місцях без спецодягу, посуд старий і брудний.
Після перевірки роботи усіх навчальних закладів району стосовну організації харчування дітей на сесії районної ради був заслуханий звіт голови комісії та були запропоновані заходи по усуненню вказаних недоліків та притягнення до відповідальності певних посадових осіб у райдержадміністрації, та відділі освіти і сільських радах. На сесії було прийнято рішення направити всі документи стосовно виявлених порушень до правоохоронних органів, а щодо відповідальних осіб у відділі освіти – здійснити відповідні кадрові рішення. Розпочався новий навчальний рік, а це питання й сьогодні не зрушило з місця. Ті ж порушення, що були до цього, продовжуються. Усі посадові особи, які відповідають за закупівлю продуктів харчування і якісне меню так і продовжують працювати на своїх посадах. Правда, змінилося керівництво райдержадміністрації, а підходи до організації харчування дітей не змінилися. Змінився начальник відділу освіти райдержадміністрації, але робота не поліпшилася і теж не змінилася. У начальника відділу освіти Нікопольської райдержадміністрації І.В.Сербовки відсутній навіть стратегічний план дій керівника, які були б спрямовані на покращення якості освіти, немає плану заходів щодо поліпшення матеріально-технічного стану загальноосвітніх шкіл району з систематичними, послідовними й обгрунтованими діями.
Незважаючи на Розпорядження голови Нікопольської райдержадміністрації від 21 січня 2016 року № Р-36/0/321-16 «Щодо посилення відповідальності керівників і співробітників відділів Нікопольської райдержадміністрації за прозорість здійснення державних закупівель та впровадження процедури електронних закупівель у системі «ProZorro», у випадку, коли вартість предмету закупівель не перевищує сум, визначених законами України «Про здійснення державних закупівель», «Про публічні закупівлі», керівник, головний бухгалтер та голова тендерного комітету відділу освіти Нікопольської райдержадміністрації продовжують здійснювати закупівлі за бюджетні кошти на свій розсуд. Хоча про необхідність здійснення державних закупівель та впровадження процедури електронних закупівель в системі «ProZorro» неодноразово наголошувалося на сесіях Нікопольської районної ради, на нарадах у голови райдержадміністрації, а також видавалися численні накази, у тому числі й по відділу освіти.
Якщо говорити про освоєння коштів районного бюджету, то в проведенні капітальних ремонтів шкіл і будівництві брала участь тільки одна фірма – ПП «Гарант», яка працює поза програмою ProZorro на роздвлених коштах, які аж ніяк не потрапляють під контроль, та врешті-решт потрапили під контроль депутатів районної ради. Навіть до тих закупівель, які здійснюються із застосуванням системи «ProZorro» є багато зауважень. Зазначимо, що при визначенні суми, на яку здійснюється закупівля, тендерний комітет цю суму значно завищує. Навіщо ж це робиться? Мабуть, для того, щоб виграли місцеві підприємці, з яким досить тривалий час «працює» відділ освіти Нікопольської райдержадміністрації.
Звертаємося із депутатським зверненням до відповідних органів, які повинні контролювати використання бюджетних коштів. Адже кожна копійка, яка є в районному бюджеті, повинна доходити до конкретної людини – громадянина Нікопольського району, а не до чиновників, які на бюджетних грошах побудували свій бізнес по власному збагаченню.
То, можливо, цим людям не місце на керівних посадах у відділі освіти, як і тим, хто покриває й координує усю їхню корупційну діяльність. Впевнені, що про те, що відбувається у відділі освіти, не може не знати голова райдержадміністрації Олег Володимирович Кириченко.
Чому сьогодні влада, яка прийшла під гаслом «Жити по-новому» живе все ще по-старому в умовах беззаконня й тотальної корупції, порушуючи права людини, а тим більше -дитини.
Депутати Нікопольської районної ради
Джерало: http://vizit.venal.com.ua/