Як відомо, з метою захисту малозабезпечених верств населення Урядом розроблена і впроваджена програма житлових субсидій, до функції якої входять підтримка малозабезпечених сімей при сплаті комунальних послуг шляхом призначення їм житлових субсидій. Програмою субсидій вже протягом 18 років стабільно користуються багато сімей українців, відчувши на собі значну підтримку і соціальний захист з боку держави. Але чи всі знають, хто має право на таку допомогу?
Розмір субсидії – це різниця між нарахованими комунальними платежами з урахуванням пільг і можливістю сім’ї оплати комунальні послуги.
Для працюючих громадян самостійною можливістю плати за житло та послуги вважається 15% від доходу сім’ї. Для сімей, де є пенсіонери, інваліди і діти до 18 років – 10%. Також право на 10-відсоткову від сукупного сімейного доходу сплату житлово-комунальних послуг мають сім’ї, що складаються з працездатних громадян, якщо доход з розрахунку на одного члена сім’ї не перевищує 50% прожиткового мінімуму (з 1 січня 2013 р. прожитковий мінімум для визначення доходу при призначенні субсидії становить 1108 грн.).
Для оформлення житлової субсидії громадяни надають в Управління праці та соціального захисту населення мінімальний пакет документів. При зверненні заявник згідно з паспортом заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан сім’ї, працюючі надають довідку про доходи. Інші документи (а саме: довідка про доходи непрацюючих членів сім’ї, довідка про склад сім’ї) комплектуються фахівцями без участі громадян.
Нагадуємо, що право на отримання субсидії є навіть у громадян, які мають поточну заборгованість за житлово-комунальні послуги. Основною умовою отримання субсидії залишається своєчасна сплата обов’язкового платежу під час користування субсидією.
При розрахунку субсидії враховуються доходи усіх членів сім’ї (які зареєстровані разом за певною адресою) за попередні шість місяців, передуючих місяцю звернення.
До сукупного доходу сім’ї включаються усі види грошових та натуральних доходів, які носять характер систематичних виплат і підлягають оподаткуванню. Це – нарахована заробітна плата, усі види соціальних виплат, пенсії, стипендії, регресні та компенсаційні виплати, доходи від підприємницької діяльності, аліменти, доходи від земельного паю та ін. Громадяни несуть персональну відповідальність за надання документів зі свідомо неправдивими відомостями, невірною або неповною інформацією про доходи. До винних в зайвому нарахуванні субсидії застосовуються заходи, передбачені законодавством.
Для визначення права отримувати субсидію за винятком, при виконкомі міськради працює комісія зі спірних питань. Засідання комісії проводяться в міру необхідності.
У 2012 році позитивно розглянуто 2500 звернень. Це питання, що вимагають індивідуального розгляду. Рішення по кожному випадку приймаються членами комісії колегіально.
Комісією розглядаються питання щодо призначення субсидії громадянам у таких випадках:
1. На збільшену понад встановленні норми площу житла.
Відповідно до Положення про порядок надання населенню субсидій, субсидії призначається на 21 кв. м та додатково на 10,5 кв. на сім’ю.
Комісії дозволено ухвалювати безстрокові рішення про призначення житлових субсидій на загальну житлову площу сім’ям, які складаються з непрацездатних осіб, до зміни обставин у таких сім’ях (зміна складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, їх сімейного стану, працевлаштування таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів).
Це означає, що у разі, коли комісією вже було прийнято рішення щодо призначення субсидії на загальну площу житла сім’ї, яка належить до вищезазначеної категорії сімей, при кожному наступному зверненні за субсидією цієї сім’ї справа не виноситься на розгляд комісії до зміни обставин (зокрема, зміни складу осіб, зареєстрованих у такому приміщенні, їх сімейного стану, працевлаштування таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів). Субсидія призначається на загальну площу житла на термін, встановлений законодавством (6 місяців, або опалювальний період).
2. Якщо в складі сім’ї є особи, які не працюють, але мають документи, що пояснюють тимчасову непрацездатність (хвороба, перебування в службі зайнятості).
3. Якщо сім’я має у своєму володінні додаткове житло і загальна площа всіх помешкань перевищує норму володіння, але при цьому cім’я не здає його в найм.
4. При наявності у сім’ї двох або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції. При цьому не беруться до уваги транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через органи праці та соціального захисту населення, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш ніж 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску;
5. Якщо житло придбане менше одного року тому.
6. Також субсидія може бути призначена особі, яка зареєстрована та проживає в житловому приміщенні, але не є уповноваженим власником житла.
7. Якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири, автомобіля, транспортного засобу, будівельних матеріалів тощо або оплатив послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири або автомобіля тощо, крім житлово-комунальних послуг у межах норм споживання та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для зазначених осіб.
Рішення про призначення (або відмову про призначення) субсидії, як виняток, приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї, а одиноким непрацездатним громадянам, які обслуговуються територіальним центром, – на підставі клопотання територіального центру.
Кожна сім’я має право скористатися державною підтримкою при оплаті за житло шляхом оформлення житлових субсидій. Отже, підрахуйте свій сімейний доход і – у разі відповідності його згаданим вище нормам – звертайтеся за субсидією!
Куди звертатися?
Якщо у Вас виникли питання з призначення субсидії (а саме: як перевірити своє право на отримання державної допомоги? які документи необхідно надати?) просимо звертатися до управління праці та соціального захисту населення (м. Нікополь, вул. Кріпака, 2. тел. 5-14-83).