Найбільш вразливою категорією осіб, які потребують державної підтримки, були і залишаються діти, що залишились без піклування батьків, діти-сироти. Останнім часом у законодавстві України відбуваються певні зміни в частині зміцнення державної підтримки сімей, які виявили бажання усиновити дитину.
Зокрема, з 1 січня 2009 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сімей, які усиновили дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування", який було прийнято Верховною Радою України 23 вересня 2008 року (№ 573-VI).
Таким чином, з метою надання державної підтримки сім'ям, які усиновили дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, запроваджено надання додаткових прав та гарантій у вигляді соціальної відпустки у зв'язку з усиновленням дитини та грошової допомоги при усиновленні дитини.
Так, завдяки змінам, внесеним до Кодексу законів про працю України та Закону України "Про відпустки", особа, яка усиновила дитину віком старше трьох років, має право на одноразову оплачувану відпустку у зв'язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів після набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини. У разі, якщо усиновлювачами такої дитини є подружжя - відпустка надається одному з них на їх розсуд.
Така відпустка надається за заявою особи, яка усиновила дитину, на підставі рішення про усиновлення дитини та оформлюється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.
При цьому, заява про надання відпустки у зв'язку з усиновленням дитини віком старше трьох років має подаватись не пізніше трьох місяців з дня набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини.
Крім того, з 1 січня 2009 року в Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено новий вид допомоги - допомога при усиновленні дитини.
Право на допомогу при усиновленні дитини має особа, яка є громадянином України, постійно проживає на її території та усиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. У разі, якщо усиновлювачами є подружжя - право на допомогу при усиновленні дитини має один з них на їх розсуд.
Допомога при усиновленні дитини призначається на кожну усиновлену дитину на підставі рішення про її усиновлення за умови, якщо звернення за призначенням такої допомоги надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини.
Допомога при усиновленні дитини призначається незалежно від одержання на дитину інших видів допомоги.
Розмір такої допомоги має дорівнювати розміру, встановленому для виплати допомоги при народженні першої дитини, зокрема, у 2009 році - 12240 гривень.
Тобто, на відміну від допомоги при народженні дитини, на яку мали право лише усиновлювачі дитини до 1 року, на сьогодні право на допомогу у відповідному розмірі мають всі усиновлювачі, незалежно від віку усиновленої дитини.
Порядок і умови виплати допомоги при усиновленні дитини та підстави для припинення виплати такої допомоги визначено у Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751.
Зазначеним Порядком передбачено, що для призначення допомоги при усиновленні дитини органові праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи:
1. заява усиновлювача (якщо усиновлювачами є подружжя - одного з них), що складається за формою, затвердженою Мінпраці;
2. копія свідоцтва про народження дитини, виданого державним органом реєстрації актів цивільного стану після внесення змін до актового запису про народження дитини на підставі рішення суду про усиновлення дитини;
3. копія рішення суду про усиновлення дитини.
Допомога при усиновленні дитини призначається особам, які усиновили дитину після 1 січня 2009 року, у розмірі та в порядку, що встановлені для виплати допомоги при народженні першої дитини, на дату набрання законної сили рішенням про усиновлення.
Виплату допомоги при усиновленні дитини може бути припинено за рішенням органу, який призначив допомогу, у разі:
* позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
* нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
* відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
* смерті дитини або отримувача допомоги;
* перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;
* скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;
* тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання.
Допомога при усиновленні дитини призначається і виплачується усиновлювачу органами праці та соціального захисту населення за місцем його реєстрації або за місцем фактичного проживання (за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги за місцем реєстрації).
Документи, необхідні для призначення допомоги при усиновленні, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто.За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення зазначеної допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин (догляд за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років тощо) не може особисто зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган праці та соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви.
Допомога при усиновленні виплачується щомісяця за вибором усиновлювача, якому призначена допомога, Українським державним підприємством поштового зв'язку "Укрпошта" за місцем його проживання або через уповноважені банки, визначені в установленому законодавством порядку. У разі зміни місця проживання одержувача допомоги, її виплата продовжується органом праці та соціального захисту населення за новим місцем проживання з дня (місяця) звернення, але не раніше, ніж з дня реєстрації.
Допомога, яка не отримана вчасно внаслідок невиконання її отримувачами умов, визначених цим Порядком, виплачується за минулий з моменту призначення час, але не більш як за три місяці з місяця звернення за її одержанням.