Скориставшись 26 статею Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» 31 березня 2016 року на 6-й сесії депутатами VII скликання міської ради було затверджене доленосне для Нікополя рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання багатоквартирних будинків, бюджетних та інших установ незалежно від форми власності. Тоді здавалось, що підготувати місто до екстремального опалювального сезону – утопія чиновників-фантастів, але перша зима без «комунального» тепла позаду, і саме час підвести підсумки та розглянути подальші перспективи.
Раціональне рішення
Хоча рішення припинити централізовано постачати тепло у житлові будинки і викликало невдоволення у частини містян, але не випадково було підтримане абсолютною більшістю депутатських голосів. Аргументи були красномовні і беззаперечні: на момент завершення опалювального сезону 2015-2016 НКП «Нікопольтеплоенерго» обслуговувало лише 8,5 тисяч об’єктів, що складало всього 24% від загальної кількості колишніх абонентів (інші вже обігрівалися самостійно), зношеність комунікацій, утримання котелень, які не задіяні на повну потужність, висока ціна на газ та борг населення за тепло у 29,1 млн. гривень.
Системний підхід
Місцевій владі довелося проявити дива дипломатії, щоб всі ланки місцевого самоврядування працювали, як єдиний механізм, на досягнення спільної мети.
За місяць до сесійного рішення управлінням житлово-комунального господарства було запропоновано «Програму оптимізації та розвитку системи теплопостачання міста Нікополя на 2016 рік», відразу ж створено і постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення.
На управління праці та соціального захисту населення поклали обов’язки по визначенню категорій громадян, які мають право на отримання одноразової матеріальної допомоги з міського бюджету для встановлення індивідуального опалення, та її виплати.
У липні видатки за державною цільовою програмою енергоефективності, за якою фінансується програма «теплих кредитів», збільшено на 300 млн. грн., що повністю забезпечить її виконання у 2017 році. З початку дії програми нею скористалися близько 300 тис. українських родин. Лише з початку року – близько 85 тис. родин. Кабмін надав можливість ОСББ,у будинках, що не під’єднані до централізованого теплопостачання, також скористатися цією програмою.
Оскільки передбачалося, що більшість фізичних абонентів НКП«Нікопольтеплоенерго» перейдуть саме на електричне індивідуальне опалення, то до підготовки до зимового періоду довелося залучати також і енергетиків. Нікопольська міська рада і ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» підписали Меморандум про покрокову підготовку міста до першої зими з електричним опаленням. Перехід міста на індивідуалку поставив компанію перед фактом, адже у потрібну модернізацію електромереж треба інвестувати 220 млн. гривень не запланованих і незатверджених НКРЕКП (Національною комісією по здійсненню державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), а фронт необхідних робіт, розрахований на 3 роки. Та переконування про готовність допомогати і сприяти у вирішенні складних задач нікопольских чиновників заряджали оптимізмом.
Визначились і з виконавцем послуг з постачання теплової енергії для об’єктів соціально-культурної сфери міста.
Налагодили співпрацю з головами ОСББ щодо сприяння утепленню комунікацій у підвальних приміщеннях, впровадження заходів по енергозбереженню, енергоефективності та енергобезпеки, консультування мешканців щодо процедури встановлення індивідуального опалення і отримання матеріальної допомоги.
Сильні сторони і слабкі місця
За результати моніторингу виконання «Стратегічного плану сталого розвитку міста Нікополя до 2020 року» протягом 2016 року на джерела індивідуального опалення переведено 5 338 абонентів, 4 570 мешканцям міста надано матеріальну допомогу на встановлення індивідуального опалення на загальну суму 27 млн. 963 тис. гривень, хоча й передбачалося, що отримувачів буде всього близько 3 тис. Важливо, що претенденти на отримання допомоги повинні принести довідку з НКП «Нікопольтеплоенерго» про відсутність або реструктуризацію боргу за теплопостачання. Ця вимога дещо посприяла скороченню боргу населення перед підприємством майже на 5 млн. грн.
За рахунок місцевого бюджету та коштами ОСББ проведено роботи з посилення внутрішньобудинкових мереж: 97 будинків ОСББ на 888,5 тис. грн. та 112 будинків комунальної власності на загальну суму 1 млн. 57 тис. грн. Також проведено ремонти заземлення 258 житлових будинків (317 контурів) на суму 1 млн. грн. На жаль, всі застосовані комплексні заходи не змогли запобігти аварійним ситуаціям у місті. Деякі райони систематично залишалися без світла по багато годин. Кількість звернень у ПАТ «ДТЕК» зросла настільки, що компанії на опалювальний період довелось виділити окрему гарячу телефонну лінію з екстренного звернення громадян Нікополя, Покрова та Марганця з приводу зникнення світла та незадовільної роботи електромереж.
Проведені проектні роботи, капітальні ремонти, реконструкції систем теплопостачання у навчальних закладах міста, КЗ «МЦТН та ТТ», КЗ «БДЮТ», центральної бухгалтерії відділу освіти і науки коштом бюджетів всіх рівнів на суму 10 млн. 63,4 тис. грн.
Організувати теплопостачання у заклади освіти та охорони здоров’я вдалося до лютих холодів. Проблеми виникли з обігрівом будівлі станції швидкої допомоги. Складність полягала у тому, що фінансування вона отримує з обласного бюджету, у якому кошти на встановлення індивідуального опалення не були передбачені. На сьогодні питання вирішене.
У червні було прийнято закон «Про енергоефективність будівель».
Документ запроваджує енергетичну сертифікацію із визначенням класу будівлі за європейською шкалою та рекомендаціями зі зменшення енергоспоживання.
Затримка з початком опалювального сезону на деяких об’єктах мала ряд причин: десь були проблеми з погоджувальною документацією, десь довелося змінювати підрядника для виконання замовлених робіт, десь взагалі шукати нові підходи для втілення заздалегідь наміченого плану.
Всі об’єкти соціально-культурної сфери вже мають обігрів. Зимно лише у міському краєзнавчому музеї. Будівлю музею внесли у перелік об’єктів, які потребують реконструкції систем теплопостачання з переведенням на електроопалення приміщень, передбаченою програмою розвитку житлово-комунального господарства м. Нікополя на 2017-2019 рік. За цією ж програмою планують продовжувати ремонтувати внутрішньобудинкові мережі, контурні заземлення із придбанням необхідних матеріалів.
Міська влада спонукає установи та організації до участі у проектах по залученню коштів інвесторів на впровадження заходів по енергосбереженню. Вже є певні результати. Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відібрано до реалізації та фінансування в рамках спільного з Європейським інвестиційним банком проекту «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України» три проекти: «Капітальний ремонт будівлі КДНЗ №29 «Райдуга»; «Капітальний ремонт будівлі харчоблока №2 КЗ «Нікопольська міська лікарня №1» ДОР»; «Капітальний ремонт фасаду з встановленням енергозберігаючих вікон та теплоізоляцією зовнішніх стін будівлі КЗ «Нікопольська середня загальноосвітня школа I-III ступенів №10».
З обласного бюджету 2017 року виділено 8 млн. грн. на капітальний ремонт будівлі КЗ «Нікопольська середня загальноосвітня школа І – ІІ ступенів №14». Роботи вже розпочато.
Мережу теплопостачання централізованого опалення, яку оцінили у 7 млн. 193 тис. грн., вирішили продати, гроші у повному обсязі перерахувати до місцевого бюджету.
Прийнято закон «Про Фонд енергоефективності», впровадження якого надасть
можливість українцям економити до 50% витрат на модернізації житлових будинків.
Насправді, про таку революцію з децентралізації опалення, яку у нашому місті змогла зробити, хоч і вимушено, місцева влада, великим містам залишається лише мріяти. Витрати на встановлення теплопунктів та теплових лічильників, судові тяжби за «дуті» рахунки з місцевими «теплоенерго», наслідки аварій тепломереж, холодні квадратні метри за високу ціну – для Нікополя вже у минулому. Це саме той випадок, коли кожен член громади може скористатися можливостями і оцінити переваги реформи місцевого самоврядування, завдяки якій такі якісні зміни стали реальністю.
Наші експерти
Олександр Мікула, головний енергетик ТОВ «НВО «ТРУБОСТАЛЬ»:
- У 2013 році почала різко зростати ціна на газ. Саме тоді на нашому підприємстві вирішили запозичувати європейський досвід і розпочали роботу по впровадженню альтернативних джерел тепла. На ТОВ «НВО «ТРУБОСТАЛЬ» був встановлений перший твердопаливний котел. З чотирирічного досвіду експлуатації такого обладнання зробили висновок, що найбільш ефективно воно працює на пелетах з лузги соняшника, ціна і якість у цьому випадку найбільш прийнятні. На кожному твердопаливному котлі порівняно з газовим відбувається економія у 2 рази. До того ж спалювання пелет – екологічно чисте джерело енергії.
Сьогодні на підприємстві працює 20 пелетних котлів на різних виробничих об’єктах. Інтенсивно готуємось до наступного опалювального сезону: плануємо встановити ще 3 таких котла. Вже майже на 50% замінили газове обладнання на технологію високочастотного електрообігріву при виробництві відводів. ККД за такої модернізації досягає майже – 80%. Тому у перспективі – на 100% відмовитись від використання газу.
Інна Пилипенко, завідувачка КДНЗ №30 «Оленка»:
- Так сталося, що тепло наш дитячий садочок минулої зими отримав один з останніх серед освітніх закладів. Проблеми були пов’ язані з тим, що спочатку планувалося встановлення електричного опалення, але плани довелося змінити – і врешті-решт маємо два твердопаливних котли. Велика подяка заступнику міського голови Коник Ользі Василівні, вона особисто контролювала виконання робіт на всіх етапах, що значно прискорило введення котлів у експлуатацію. Різниця між централізованим та індивідуальним опаленням відчутна, адже у приміщеннях стало набагато легше підтримувати необхідний температурний режим. За опалювальний сезон встигли пристосуватися до обладнання, зрозуміли не тільки, як створювати комфортне тепло, але й як економити. Значний плюс і в тому, що можна самостійно регулювати тривалість опалювального сезону. Коли у квітні раптово випав сніг – діти не мерзли.
Вдаємося до всіх необхідних заходів, щоб не лише забезпечити теплом, але й зберігати його. Власними силами та за допомогою батьків заклеюємо вікна, шиємо спеціальні подушечки на підвіконня, встановили відображувачі тепла за батареї. За спонсорські кошти проводимо заміну балконних блоків у спальнях на енергозберігаючі, дверей у групах, по-можливості встановлюємо металопластикові вікна.
Сьогодні тільки середина літа, а ми вже повністю забезпечені твердим паливом для котлів на 2017-2018 опалювальний сезон! Планується ремонт мережі теплопостачання – часткова заміна батарей.
Наступного року будемо брати участь у Дніпропетровському обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування на 2017-2021 рр., щоб отримати фінансування на впровадження енергоефективних заходів: заміну вікон, капітальний ремонт покрівлі, утеплення фасаду будівлі, заміну усіх радіаторів та внутрішніх мереж теплопостачання. Проектом навіть передбачається встановлення на даху всесезонних сонячних колекторів для часткового забезпечення гарячого водопостачання з використанням сонячної енергії та підключення сонячних батарей потужністю 20 кВт для часткового забезпечення електричного живлення.
Всі ці заходи необхідні, адже якість навчально-виховного процесу безпосередньо залежить і від побутових умов, в яких щоденно перебувають діти. Тому на сьогодні задача колективу «Оленки» за підтримки батьків та міської адміністрації створити для дітей необхідний комфорт.
Світлана Берднікова, голова правління ОСББ №39 багатоквартирного будинку:
- У нашому будинку 90 квартир. На час оголошення міською владою про децентралізацію опалення 51 з них обігрівалась автономно. Більшість з тих мешканців, кому довелося минулого літа шукати альтернативу теплоподачі, встановили електричне опалення. Відповідно довелося відразу оновити автоматичні вимикачі для захисту від перепадів напруги і коротких замикань на будинок. «Енергонадзор» мав проводити роботи по заземленню будинку, вирили канави, але на тому все й завершилось. Ніхто нічого так і не зробив, хоча я неодноразово намагалась нагадати про ями на подвір’ї.
На зборах голів ОСББ у міськвиконкомі перед опалювальним сезоном нас націлювали на те, що ми повинні утеплити підвальні приміщення, щоб запобігти замерзанню комунікацій. Коштом ОСББ ми зробили теплоізоляцію труб подачі холодної води, закрили вентиляційні вікна підвалу. Ще у 2015 році провели роботи по закладенню міжпанельних швів, що також сприяє утриманню тепла.
У 2-му під’їзді ми з сусідами за власні гроші вирішили утеплити металеві двері та встановити домофон, щоб двері постійно були зачинені. І не пошкодували! Незважаючи на те, що під’їзд взимку вже не опалювався, температура повітря була прийнятною. Тепер 1-й і 4-й під’їзди планують встановлення таких дверей до зимових холодів.
На сьогодні лише одна квартира у будинку залишається без опалення, тому можна сказати, що децентралізація опалення у нашому ОСББ відбулась безболісно!
Оксана Лимар
Джерело http://ntm.net.ua