Децентралізація. Реформована бюрократія

Децентралізація. Реформована бюрократія
Картинка к: Децентралізація. Реформована бюрократія

Одна з основних задач реформи децентралізації – підвищення доступності державних послуг шляхом наближення їх до кожного члена громади, а також забезпечення їхньої прозорості і підзвітності для запобігання хабарництва. Прийняття Закону України «Про адміністративні послуги» у 2013 році спричинило хвилю створення в країні сучасних Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів), де в одному закладі громадянам можуть надати одночасно по декілька сотень сервісів. Отримати паспорт та ветеринарну довідку, відкрити підприємницьку діяльність та стати на облік для поліпшення житлових умов уже давно можна в одному приміщенні. На прикладі нашого регіону можна простежити за тим, як сьогодні місцева влада дбає про виконання вищезазначеного закону та що робить для підвищення якості обслуговування населення

У Дніпропетровській області на сьогоднішній день працюють 55 ЦНАПів, і з кожним роком їх кількість зростає, оскільки кожна новостворена громада перш за все намагається забезпечити зручними сервісами своїх жителів, тому створення такого центру – одне з першочергових завдань, яке зазвичай успішно вирішується у найкоротший термін.

У ЦНАПі міста Кам’янське адмінпослуги максимально наблизили до населення, презентувавши минулого року мобільну валізку, яка може замінити цілий ЦНАП для клієнта. Оператор стаціонарного ЦНАПу за потребою виїздить з такою валізою до населених пунктів, де немає стаціонарного закладу, та може надавати необхідні послуги на місці. Вага такої валізи 6 кг, у її комплектацію входять ноутбук, портативні принтер і сканер, 3G-модем для Інтернет-доступу, у валізу вбудована веб-камера, яка дозволяє керівнику стаціонарного закладу стежити у режимі реального часу за тим, як обслуговують клієнтів, яка ситуація в цілому на місці роботи мобільного офісу. Передбачені й акумулятори, які забезпечують 5–6 годин безперервної роботи. Новинкою вже зацікавилися громади з невеликою кількістю населення, адже це можливість уникнути великих витрат на створення і, головне, утримання стаціонарного офісу. Ціна валізи залежить від її комплектації і сягає від 35 до 50 тисяч гривень. Ця інновація була відзначена Міністерством регіонального розвитку як одна з кращих практик місцевого самоврядування 2017 року.
Схожий проект – мобільний офіс муніціпальних послуг – обладнаний автомобіль, що передбачає одночасну роботу чотирьох операторів, вже працює в Кривому Розі. Для цього міста це неоціненна знахідка: оскільки райони значно віддалені один від одного, такий підхід вирішує проблему подолання відстані. Один мобільний офіс може обслужити від 100 до 200 людей за добу!

Артур Шевцов, голова Вакулівської ОТГ:
– ЦНАП у громаді необхідний, але його створення потребує великих коштів, тому звичайно, що дізнавшись про новинки у світі надання послуг, зацікавились мобільною валізкою – пропозиція заманлива і приваблива ціна. Але, на жаль, довелося відмовитися від цієї ідеї, оскільки на території громади немає 3G-покриття, а без бездротового Інтернету втілення у життя такого проекту неможливе. Підприємці ОТГ безкоштовно передали громаді будівлю, де після ремонту запрацював стаціонарний ЦНАП. Населення тепер отримує необхідні послуги безпосередньо за місцем проживання, як того вимагають сучасні стандарти. 

Віталій Загайний, співзасновник та голова Центру Громадянських Ініціатив, експерт з питань самоврядування та самоорганізації:
– Така ініціатива, як мобільна валіза, має право на існування, але треба прорахувати і співставити вартість валізи з вартістю подібних візитів. Думаю, що з часом така послуга набуде популярності. На сьогодні результат не дуже показовий, оскільки це тільки-но запроваджено. Інша річ, якщо цю послугу цільово надавати соціально вразливим людям, наприклад людям з інвалідністю, то це буде виправдано, щоб вони мали рівний доступ до послуг, як і всі інші, і не опинялися на узбіччі суспільства, а були включені до соціуму, тоді це має сенс. Але якщо надалі такий мобільний офіс надаватиме до 10-ти послуг на тиждень, то чи не дешевше буде коштом міської ради сплатити людині таксі і привезти її у діючий ЦНАП? Уявіть собі: 35 тисяч гривень середня вартість валізи, скільки можна проплатити таких візитів, а ще кошти на охоронну фірму, яку залучають під час мобільних виїздів, витрати на пальне та інше. Це ж бюджетні кошти нас із вами, то тут є питання, і ми мусимо спонукати тих, хто розпоряджається грошима від нашого імені, розпоряджатися ними ефективно.

У нашому місті працюють два центри: Нікопольської районної державної адміністраціїї та ЦНАП м. Нікополя.

За даними сайта міської ради, де ЦНАП м. Нікополя має окрему сторінку, він надає послуги у 13-ти різних напрямках.

Наприклад, тут можна отримати довідки про надання інформації щодо зміни назв існуючих вулиць, про перевезення або перезахоронення трупу. Заклад видає сертифікати на введення в експлуатацію збудованого об’єкта та довідки про місце проживання, дозволи на вироблення та зберігання продуктів тваринного походження. Учасникам АТО з питання відведення земельних ділянок також треба звертатися сюди.

У 2014 році наша газета вже писала про міський ЦНАП, а також про найближчі плани керівництва: підшукати нове зручне приміщення у центрі міста, позбутися живої черги шляхом електронного запису, продумати систему оплати послуг на місці. На жаль, за 4 роки по жодному з перерахованих пунктів обіцянки чомусь так і не виконані. 

Один з передових в області – ЦНАП Дніпровської міської ради «Лівобережний». Він унікальний, оскільки знаходиться прямо в одному з торгівельних центрів. Місто арендує площу для офісу на пільгових умовах. Відкритий просторий офіс уживається з сервісним центром МВС, що надає можливість для розширення кола послуг. Тут вже запрацювали дві станції з видачі закордонних паспортів, надається послуга електронного підпису. Дуже зручно слідкувати за своєю чергою, оскільки свій номер можна побачити на електронних табло, розміщених у супермаркеті, або почути по селектору голосового сповіщення магазину. Приємне оформлення ЦНАПу. Мотивом для брендування було обрано мистецьку візитівку Дніпропетровської області, всесвітню спадщину ЮНЕСКО – Петриківський розпис. Навіть елементи одягу персоналу прикрашають вишиті петриківські візерунки. Площа ЦНАПу дозволяє не лише надавати необхідні послуги, а й залучати відвідувачів та гостей центру до мистецьких заходів: маленькі балетні етюди, вернісажі, виставки збирають чимало глядачів. 
 
Але ЦНАП «Лівобережний» має-таки слабке місце – черга впорядкована на 2 місяці заздалегідь. 

Віталій Загайний, співзасновник та голова Центру Громадянських Ініціатив, експерт з питань самоврядування та самоорганізації:
– Це цікавий досвід для України, оскільки на сьогодні немає прецедентів, коли б ЦНАП розміщувався у торговому центрі. Мені здається, це вдалий експеримент, тому, можливо, скоро ми побачимо втілення цього досвіду в інших містах. Застереження про можливе припинення договору оренди не мають під собою підстави, оскільки, спілкуючись зі співробітниками, зрозумів, що приватні підприємці зацікавлені у ЦНАПі, бо він створює потік відвідувачів центру – близько 2 тис. людей на тиждень. Щодо оформлення і дотримання стандартів – лише приємні враження. Є зона очікування, електронна черга, можливість сплати послуг через термінал. Є ще одна цікава деталь, про яку хочеться згадати, це те, що вони завели у перелік послуг – послуги МРЕВ. Це дуже важливо, оскільки реєстрація, перереєстрація автотранспорту користуються надзвичайним попитом. Такий крок є важливим, оскільки Міністерство внутрішніх справ, Міністерство юстиції на сьогодні чинять опір з передачі цих послуг ЦНАПам, відмовляються вводити своїх спеціалістів до центрів. Тут же ми маємо приклад, що МРЕВ співпрацюють з Державною міграційною службою – і це дуже класно, оскільки потенційно всі ці послуги мають з часом усе ж таки надаватися у ЦНАПі. Це не лише стосується зручності для людей, а й виключають корупційну складову, оскільки співробітники ЦНАПу не мають прямого відношення до надання цих послуг, а є лише посередниками у цілому процесі, що і закладалося розробниками реформування адмінпослуг, досягнення саме такого ефекту.
 
Запровадження такої корисної ініціативи, як створення Центрів надання адміністративних послуг, позбавило нас необхідності вистоювати черги під кабінетами, розташованими у різних районах міста, значно спростивши процедуру видачі та отримання багатьох документів. А питання можливості розширення переліку послуг, що надаються, виділення просторого приміщення, забезпечення зручними сервісами обслуговування можна вирішити волею місцевої адміністрації – це у її повноваженнях, адже саме органам місцевого самоврядування громада довіряє піклування про комфорт і добробут кожного її жителя.
 
Оксана Лимар

Джерело http://ntm.net.ua

Читати попередню

Як отримати премію від обласної ради

Читать наступну

О памятнике забыли, или Земной шар давно перестал быть украшением главной площади города

Останні новини

Каталог підприємств Нікополя

+ Додати підприємство