Стародавні греки вважали атом неподільним зовсім не тому, що його не можна розщепити в принципі. Їх філософія, світобачення стверджували – Космос має свої межі і їх подолання неминуче приведе у світ Хаосу. В цьому людство впевнилось в «ядерну епоху», яка розпочалась на початку минулого століття - продукти радіоактивного розчеплення не належать істинному світу, бо не утилізуються природними кругообігами. «Це уламки вже від шматочків світу Абсурду, світу Хаосу» (Межжерін В.О.)
Проблеми з відходами, що створює ядерна енергетика, віднесені до відкладених рішень для вирішення наступним поколінням. Як сказав один з вчених сьогодні: ядерний реактор – це бомба, що дає електроенергію.
Якраз тому для всього енергетичного комплексу має бути розроблена, затверджена, прийнята, встановлена і санітарно – захисна зона і зона спостереження.
Сьогодні керівництво сусідніх областей знайшли спільну мову, щодо можливості розширення АЕС на два блоки і погодили мостовий перехід Енергодар – Марганець. З його будівництвом намічено вирішити проблему теплопостачання міст правобережжя нашої області та Запоріжжя. Це рішення закладено в затвердженому генеральному плані нашого міста, де передбачається що об’їзна дорога розпочинається від мостового переходу в Марганці. Нікопольська міська рада, затвердивши останній генеральний план опосередковано, узгодили розширення атомної станції на два блоки.
Як і раніше проблеми не лише нашого міста, а всього правобережжя Дніпропетровської області мало хвилюють і обласну раду, і обласну державну адміністрацію. І наші депутати обласної ради, і депутати Нікопольської міської ради нічого не роблять для зміни ситуації. Як відомо цього року закінчується строк діючої міської екологічної програми. В міській раді поки що намічено відобразити проблеми міста в його межах. Як член робочої групи з підготовки проекту нової програми вніс пропозиції включити до її складу керівника міського відділу охорони здоров’я та скоординувати діяльність з сусідніми районами, депутатами обласної ради та Народним депутатом. В попередній статті згадувався наш земляк С. П. Сонько. Після громадських слухань я звернувся до нього з проханням прокоментувати проблеми міста, всього промислового куща.
Ось його відповідь: «Підтверджую свою готовність надалі приймати участь та допомогати рідному місту своїми знаннями. Зможу допомогти сформувати робочу групу науковців для підготовки рекомендацій для міської ради. Хочу зазначити, що на жаль в місті відсутня постійно діюча робоча група з залученням науковців, в рамках якої мали б накопичуватись та аналізувались еколого-соціальні проблеми міста та всього промислового куща.
До цього часу відсутній проект зони спостереження, що дозволяє витрачати кошти на компенсацію лише соціально - економічних ризиків. Як наслідок, не визначені еколого -медичні та інші ризики проживання населення. Приймаючи до уваги намічену медичну реформу, в ході якої передбачено створити Нікопольський госпітальний округ в зоні спостереження, необхідно припинити розбиратись, яке підприємство регіону найбільш згубно впливає на здоров’я жителів промислового куща.
Погоджуючись з С.П. Соньком, хочу звернути увагу тих, від кого залежить вирішення проблеми на відсутність системного збору необхідних матеріалів, виконаних робіт, їх зберігання для відстеження соціально – екологічної обстановки в міст, регіоні та підготовки пропозицій.
В. Сандул, депутат міської ради
попередніх скликань
Джерело http://vizit.venal.com.ua