У вересні 2010 року на підставі Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» прийнято розпорядження Кабінету Міністрів, яким затверджено «Порядок розподілу у 2010 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів із соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження».
Вже сама назва розпорядження свідчить, що врешті визнано наявність ризиків та необхідність їх соціально-економічної компенсації населенню так званої «зони спостереження». Законодавець визначив, що кошти субвенції спрямовуються на будівництво, реконструкцію, капітальний та поточний ремонти об’єктів спеціальної соціальної інфраструктури та призначених для їх обслуговування мереж постачання, забезпечення населення засобами індивідуального захисту на випадок аварії.
Відповідним урядовим розпорядженням встановлено, що «переліки об’єктів і засобів індивідуального захисту формуються на місцевому рівні з наступним погодженням Мінекономіки, Мінпаливенерго та Мінрегіонбудом. В цілому сформулювавши вимоги до напрямів використання грошей, надавши місцевій владі визначати їх використання, з метою посилення відповідальності передбачено, що «обласні, районні та міські ради щоквартально звітують перед населенням про використання коштів соціально-економічної компенсації ризику … шляхом публікації звітів у періодичних виданнях органів місцевого самоврядування».
В жовтні 2006 року було внесено ряд суттєвих доповнень до базового закону «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку». Серед іншого передбачалась необхідність визначити межі і розміри зони спостереження, санітарно-захисної зони. Особливої уваги заслуговувала новація щодо проведення спеціального медичного моніторингу, який мав контролювати вплив радіаційної установки на стан здоров’я населення за методикою, розробленою та затвердженою Міністерством охорони здоров’я. На сьогодні зона спостереження визначена як коло з радіусом 30 км, методики проведення спеціального медичного моніторингу стану здоров’я населення немає.
Намічалась розробка та затвердження науково-економічного обґрунтування до Закону «Про правовий режим територій навколо діючих атомних електростанцій (ядерних об’єктів) та статусу громадян, які проживають на цих територіях». Згадавши про невиконання вимог законодавства, зазначу, що до цього часу в області захисту від іонізуючого випромінювання домінують підходи, що сформувались на основі знань 50-х років минулого століття в обстановці всеохоплюючої секретності часів холодної війни. Як виявилось, секретність тих часів одержала свій розвиток на місцевому рівні. На підтвердження цього наводить анонс місцевої газети «У Никополя был уникальный шанс обновить городское хозяйство. Но 60 млн. «атомных денег ушли в фирмы Токаря, в этом виноваты чиновники и депутаты, которые знали и молчали» («Репортер», 19.05.2015 р.). Як бачимо, ми дуже далекі від щоквартальних звітів за використання коштів, і не в останню чергу через безконтрольність своїх обранців.
29 квітня цього року Кабінетом Міністрів України при затвердженні обсягів фінансування місцевим бюджетам заходів соціально-економічної компенсації ризику населення на 2015 рік, враховуючи військово-політичну ситуацію в країні внесено зміни. Першим пунктом, відповідно, і напрямом використання коштів визначено «будівництво та ремонт захисних споруд цивільного захисту…».
«Сьогодні в Нікополі зареєстровано 134 укриття, із них 60% готові прийняти людей», – повідомляє «Проспект Трубників» 4 листопада 2014 року. Прес-служба міської ради тут під заголовком «Городской голова лично проверял укрытия» повідомляє: «Руководство Никополя понимает: из-за сложной ситуации на Востоке страны горожане должны быть готовы к различным нештатным ситуациям – вплоть до военных действий на улицах».
Згідно з вищезгаданою Постановою Кабінету Міністрів Нікополю виділяється 11 618 тис. грн. «екологічних грошей».
Отже, незважаючи на встановлену необхідність щоквартального звітування, жителі міста до цього часу не мають звіту використання коштів за попередні роки. Найближчим часом міська рада має затвердити та узгодити використання коштів та поточний рік. І першим питанням тут має постати стан захисних споруд цивільного захисту, про що населення міста має проінформувати спеціально створена комісія. А міський голова і далі продовжить особисто перевіряти споруди цивільного захисту та про їх стан буде проінформоване населення міста.
В. САНДУЛ, член НСЖУ, депутат міської ради трьох скликань
Источник: Новини твого міста